Energetska tranzicija predstavlja proces prelaska iz sistema u kome se za proizvodnju energije dominantno koriste neobnovljivi izvori u sistem koji je zasnovan na korišćenju obnovljivih izvora energije. Ovaj proces zahteva ogromne promene kako u tehnologiji proizvodnje, tako i u načinu upravljanja proizvodnjom, distribucijom i potrošnjom energije.
Klimatske promene su jedna od tri primarne pretnje koje ugrožavaju biodiverzitet, ostale su zagađenje i gubitak staništa usled prekomernog korišćenja prirodnih resursa. Srbija je zemlja koja ima značajan biodiverzitet, a koji je ugrožen brojnim pretnjama među kojima su i uticaji klimatskih promena.
Da li su ljudi više zainteresovani da se uključe u rešavanje problema na nivou svoje lokalne zajednice (u svom dvorištu), ili ukoliko znaju da su deo rešenja većeg problema? Velike organizacije bave se većim problemima (regionalno, nacionalno, globalno), a male lokalnim izazovima (konkretan problem u njihovoj zajednici oko kog se organizuju udruženja i neformalne grupe).
Beogradska otvorena škola i Nacionalna asocijacija Kancelarija za mlade Vas pozivaju da uzmete učešće u trodnevnom treningu namenjenom predstavnicima školskih timova za karijerno vođenje i savetovanje, kancelarija za mlade, kao i organizacija civilnog društva koji se bave pitanjima zapošljavanja mladih.
Koliko znanja iz oblasti karijernog vođenja i savetovanja možemo primeniti u podršci razvoju zaposlenih? Kakve preporuke nam daju rezultati istraživanja, kakve promene nam slede u svetu rada, a šta su kao važno prepoznali studenti koji se pripremaju za bavljenje karijernim vođenjem i savetovanjem? Ovo su neka od pitanja na koja smo pokušali da odgovorimo na međunarodnoj konferenciji “Karijerno vođenje i savetovanje zaposlenih – podsticaji za nove teorije i praks
U julskom broju biltena pisali smo o Rezoluciji Evropskog parlamenta o Srbiji i njenom značaju za budući tok evropskih integracija Srbije.
Partnerstvo i sinergija delovanja civilnog društva, javnih institucija i poslovnog sektora je važna programska oblast angažovanja Beogradske otvorene škole. Beogradska otvorena škola dugi niz godina pruža podršku civilnom društvu da uspostavi stratešku saradnju sa poslovnim i javnim sektorom.
Beogradska otvorena škola je pripremila online predavanje o ciljevima održivog razvoja, i to onim koji se tiču zaštite sredine u kojoj živimo. To su ciljevi koji nam govore o tome kako da zaustavimo galopirajuće posledice klimatskih promena, kako da održimo naša mora i okeane plavim i na koji način da prestanemo da uzimamo od prirode više nego što možemo da joj vratimo.
Kako bi naša misija, cilj i vrednosti koje zagovaramo stigle do željene javnosti kojoj se obraćamo, neophodno je da znamo koji je najbolji način da ispričamo svoju priču. Priču o onome ko smo i šta želimo, kakve ideje zagovaramo i koju viziju sledimo. Osim storytelling-a, tj pričanja priče o našoj organizaciji, važan korak u izgradnji brenda organizacije jeste komuniciranje vrednosti koje zastupamo.
Beogradska otvorena škola (BOŠ) širi profesionalni tim i raspisuje konkurse za četiri pozicije, koje su otvorene do 22. jula.
Tokom prethodne tri godine, Beogradska otvorena škola je u saradnji sa pet univerziteta iz Nemačke, Austrije, Italije, Holandije i Litvanije i organizacijom iz Grčke, učestvovala u inicijativi za povezivanje znanja stečena istraživanjima u oblasti karijernog vođenja i savetovanja i znanja u oblasti razvoja ljudskih resursa.
Dostupan novi broj biltena Progovori o pregovorima „Između Evropske unije i Rusije - Igra sa otvorenim kartama“
Kampanja za upis jedinstvenog multidisciplinarnog programa Studije budućnosti je otvorena do 8. jula. Ako imaš neku nedoumicu ili pitanje, pokušaćemo da ti odgovorimo u nastavku teksta.
Beogradska otvorena škola (BOŠ) širi profesionalni tim i raspisuje konkurs za praktikantsku poziciju u oblasti grafičkog dizajna.
Događaj Zeleni susreti – izađi na zelenu granu okupio je više od 90 predstavnika iz 51 udruženja koji su razgovarali o glavnim ekološkim problemima u mestima širom Srbije, ali i ulozi koju građani imaju u procesu zaštite životne sredine.
Susreti su organizovani u petak, 17. juna u Muzeju afričke umetnosti i osim predstavnika lokalnih organizacija civilnog društva i neformalnih grupa događak je okupio predstavnike donatorske zajednice, međunarodnih instit
Susreti su organizovani u petak, 17. juna u Muzeju afričke umetnosti i osim predstavnika lokalnih organizacija civilnog društva i neformalnih grupa događak je okupio predstavnike donatorske zajednice, međunarodnih instit
Kako do finansijske i mentorske podrške za partnerstva između organizacija civilnog društva za mlade i medija pojasnili smo na info sesijama u Novom Sadu i Nišu, kao i u onlajn obliku za one koji nisu mogli da učestvuju na ovim događajima.
Multidisciplinarni program Studije budućnosti predstavlja priliku za studente da steknu nova znanja, iskustva i veštine koje će im pomoći u svakodnevnom ličnom razvoju i izgradnji karijere. Moduli su namenjeni svestranim mladim ljudima, budućim liderima i svima onima koji žele da napreduju i usavršavaju se.
Na koji način podržavamo mlade koji nisu zaposleni niti u procesu obrazovanju? Da li socijalno preduzetništvo može biti adekvatan mehanizam osnaživanja za ovu grupu mladih? Šta je potrebno savetnicima koji rade sa njima i koji ih pripremaju za dalje karijerne korake?
Povodom upisa jubilarne, 30. generacije Studija budućnosti, organizovan je Info dan za sve zainteresovane studente koji žele da postanu polaznici nove generacije. U prostorijama BOŠ-ove kuće studentima je prezentovan multidisciplinarni program i jedinstveni program Studije budućnosti.
Na info sesiji u Nišu odgovaramo na sva vaša pitanja i rešavamo nedoumice u vezi sa podrškom na projektu Mladi i mediji za demokratski razvoj.
Na info sesiji u Novom Sadu odgovaramo na sva vaša pitanja i rešavamo nedoumice u vezi sa podrškom na projektu „Mladi i mediji za demokratski razvoj“.
U Srbiji je vazduh zvanično prekomerno zagađen u 15 gradova i aglomeracija. Ovo je ocena kvaliteta vazduha za 2020. godinu, koju smo od Agencije za zaštitu životne sredine dobili u septembru 2021. godine. Za ocenu vazduha u prethodnoj, 2021. godini, sačekaćemo septembar ove godine. Kakav smo vazduh do sad disali ove godine, zvanično ćemo saznati, pogađate, tek na jesen 2023. godine.
Organizacije civilnog društva okupljene oko Platforme “Održivi razvoj za sve” pripremile su drugi po redu Monitoring izveštaj o napretku u pripremljenosti Srbije za sprovođenje Agende 2030 i ciljeva održivog razvoja.
Sistem za trgovinu emisijama Evropske unije (EU ETS) često se pominje kao temelj klimatske politike EU. Cilj mu je da smanji emisije kroz utvrđivanje cena za zagađenje koje proizvode gasovi sa efektom staklene bašte (GHG) iz energetskog sektora, industrije i sektora vazduhoplovstva.
U okviru programa Studije budućnosti, studenti pohađaju Alumni2Students program mentorstva, koji im omogućava da se bliže upoznaju i sarađuju sa alumnistima Beogradske otvorene škole. Svi alumnisti su, svojevremeno, bili deo ovog multidisciplinarnog programa.
U okviru Akademije novinarstva u periodu od 26. do 28.maja održan je trodnevni završni događaj u Vranju. Petnaest mladih novinara i novinarki do 35 godina imalo je priliku da stekne nova znanja i veštine u oblastima kao što su bezbednosna kultura za novinare i izazovi istraživačkog novinarstva na lokalu.
Zagovarački poduhvat, sistemske promene i usvajanje novih zakonskih regulativa ostvaruje se u parterstvu civilnog društva sa javnim vlastima, a neretko i sa predstavnicima biznis zajednice. Zbog toga je važno da partnerstvo bude zasnovano na zajedničkim vrednostima i u istom cilju.
Kako u Srbiji i svetu raste broj novih malih i velikih kompanija, raste i broj konkurenata na tržištu rada koji primoravaju poslodavce da ulažu u razvoj ljudskih potencijala svoje kompanije i podstiču zaposlene da sve češće razmišljaju o kontinuiranom razvoju svoje karijere.
Na koji način da znanje stečeno na fakultetu primeniš u drugim oblastima? Koliko znaš o veštačkoj inteligenciji? Kako izgleda javni nastup? Zašto je važna borba za životnu sredinu? Na koji način funkcioniše ekonomija jedne države? Kako se oblikuje medijski prostor? Samo su neka od pitanja na koja program Studije budućnosti daje odgovore.
Tema majskog broja biltena Progovori o pregovorima posvećena je stanju medijskih sloboda u Srbiji i novom izveštaju Reportera bez granica, dok je spoljnopolitičko pozicioniranje Srbije analizirano u tekstu Između Zapada i Istoka: kako odnosi Srbije prema Rusiji utiču na put Srbije ka EU.
Počeo je četvrti ciklus Programa podrške civilnom društvu za javno zagovaranje koji se realizuje na projektu „Aktivni građani - bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju”, a u okviru kog će biti podržano 20 inicijativa organizacija civilnog društva. Fokus ovogodišnjeg programa podrške je saradnja civilnog društva sa poslovnom zajednicom, te će najveći deo aktivnosti biti usmeren ka osnaživanju saradnje ovih aktera,
Na završnom sastanku partnera u okviru prvog projektnog ciklusa programa „Mladi i mediji za demokratski razvoj“ razgovaralo se o tome kakvo je stanje medija danas, šta mediji i organizacije civilnog društva mogu da učine za građane, a kako sa druge strane izgleda kada građani koriste medije da prenose poruku. Na kraju, govorilo se o tome kako nastaviti komunikaciju ka mladima - građanima čija energija ima najveći potencijal za uspostavljanje demokratskih promena.
Beogradska otvorena škola raspisuje konkurs za upis jubilarne, 30. generacije obrazovnog programa Studije budućnosti! Ako studiraš na nekom od beogradskih univerziteta, imaš do 27 godina i želiš da se lično i profesionalno razvijaš, ovo je program za tebe!
Beogradska otvorena škola (BOŠ) odabrala je 20 organizacija civilnog društva koje će dobiti projektnu i programsku podršku u okviru četvrtog Poziva za projekte za javno zagovaranje i saradnju sa poslovnim sektorom koji je raspisan na projektu „Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju”.
Republički sekretarijat za javne politike Vlade Republike Srbije, partner na projektu „Dijalog promena“ Beogradske otvorene škole, relizovao je u periodu od 9. do 13. maja 2022. godine Letnju školu javnih politika za predstavnike 19 organizacija civilnog društva (OCD) u Šapcu.
Podatak da više od četiri petine osoba sa smetnjama i teškoćama u mentalnom funkcionisanju želi da radi za platu, opovrgava tvrdnje koje se ponekada mogu čuti od stručnjaka da je ovim osobama prosto dovoljno da se nađu u poslovnom okruženju. Na pitanje „Da li želite da radite za platu?“ 84,2% odgovara potvrdno, jedan je neodlučan, a jedan to ne bi želeo, dok pojedini naglašavaju da bi to trebalo da bude plata od koje je moguće živeti od 1. do 1. u mesecu.
Dostupan novi broj biltena Progovori o pregovorima „Ko će sve sedeti u skupštinskim klupama - Između evropskog puta i odanosti Rusiji.“
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je, u saradnji sa Beogradskom otvorenom školom, održalo obuke za zaposlene u organima javne uprave i predstavnike organizacija civilnog društva na temu „Saradnja organa javne uprave sa organizacijama civilnog društva uprocesu donošenja odluka“.
Beogradska otvorena škola (BOŠ) širi profesionalni tim i raspisuje konkurse za dve nove pozicije.