Prvi sastanak partnera na projektu „Navigator Zelene agende – Osnaživanje civilnog društva za podršku razvoju klimatski neutralnih i otpornijih ekonomija na Zapadnom Balkanu“ održan je 4. i 5. februara 2025. godine u Beogradu.
Projekat sprovodi Beogradska otvorena škola u partnerstvu sa organizacijama civilnog društva iz regiona: Aarhus centar iz Bosne i Hercegovine, Eko-tim iz Crne Gore, Eco-Zone sa Kosova*, Eko-svest iz Severne Makedonije, Protection and Preservation of Natural Environment iz Albanije, kao i CEE Bankwatch Network.
Tokom prvog dana, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa ciljevima projekta, vremenskim planom aktivnosti, kao i sa logičkim okvirom projekta i indikatorima koji će se pratiti u naredne dve godine. Poseban fokus bio je na definisanju prioriteta saradnje na regionalnom nivou, kao i razmeni mišljenja o akcionom planu za prvu godinu i razvoju metodologije za praćenje sprovođenja Zelene agende za Zapadni Balkan na nacionalnom i regionalnom nivou.
Projekat, koji traje do maja 2027. godine, ima za cilj jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za aktivno učešće u sprovođenju Zelene agende za Zapadni Balkan. Kroz aktivnosti zagovaranja, praćenja javnih politika i jačanja saradnje, projekat će doprineti pravednoj i participativnoj tranziciji ka klimatski neutralnim i otpornijim ekonomijama u regionu i razvoju demokratskih vrednosti prilikom implementacije Zelene agende.
Projekat ,,Navigator Zelene agende’’ podržan je od strane Evropske unije.
Autor fotografija: BOŠ
*Ovaj naziv ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244, kao i sa mišljenjem Međunarodnog suda pravde o Deklaraciji nezavisnosti Kosova.