Regionalni savet za saradnju (Regional Cooperation Council – RCC) u saradnji sa partnerima pokrenuo je prvu reviziju Akcionog plana za sprovođenje Sofijske deklaracije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan (2021–2030).
Sada je prilika da se organizacije civilnog društva i zainteresovana javnost uključe u proces konsultacija i daju svoje komentare i sugestije. Konsultacije su otvorene do 4. maja 2025. godine, a komentari i predlozi mogu se dostaviti putem sajta Regionalnog saveta za saradnju.
Akcioni plan usvojen u oktobru 2021. godine sadrži 58 prioritetnih aktivnosti, grupisanih u pet stubova i sedam mapa puta koje pružaju stratešku orijentaciju i smernice za implementaciju i praćenje napretka.
U toku je prva od dve planirane revizije Akcionog plana. Ova revizija je prilika da se plan prilagodi trenutnim okolnostima i naučenim lekcijama iz prethodnih godina. Naredna revizija Akcionog plana biće sprovedena u 2027. godini.
Prethodno je grupa organizacija uz koordinaciju CEE Bankwatch Network pripremila dokument sa konkretnim predlozima za unapređenje Akcionog plana. Dokument predlaže da se neke aktivnosti preciznije definišu, a one koje su nejasne ili neprimenjive – izbace. Predlozi se tiču ključnih oblasti kao što su dekarbonizacija, smanjenje zagađenja i zaštita biodiverziteta, kao i cirkularna ekonomija.
Šta je Zelena agenda za Zapadni Balkan?
Potpisivanjem Sofijske deklaracije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan 10. novembra 2020. godine, zemlje regiona obavezale su se na sprovođenje Zelene agende kao svojevrsne „mape“ za niz konkretnih akcija i mera koje treba da dovedu do „niskougljeničnog“ razvoja regiona i privrednog rasta u skladu sa načelima održivog razvoja. Detaljnije o Zelenoj agendi, njenim ciljevima i sadržaju možete pročitati u našoj publikaciji: Zelena agenda, ukratko.
Zelena agenda predstavlja svojevrstan odgovor na potrebu za usklađivanjem vizije i ciljeva ekonomija Zapadnog Balkana sa Evropskim zelenim dogovorom kroz unapređenje javnih politika u pet tematskih celina: 1) dekarbonizacija, 2) cirkularna ekonomija, 3) smanjenje zagađenja (vode, vazduha i zemljišta), 4) održiva poljoprivreda i 5) zaštita prirode i biodiverziteta.
U cilju da doprinese inkluzivnoj demokratizaciji i participativnoj implementaciji reformi u procesu približavanja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji kroz unapređenje saradnje, razumevanja i uticaja organizacija civilnog društva na sprovođenje Zelene agende Beogradska otvorena škola sprovodi projekat „Navigator Zelene agende – osnaživanje civilnog društva za podršku razvoju klimatski neutralnih i otpornijih ekonomija na Zapadnom Balkanu“. Projekat se sprovodi u saradnji sa šest regionalnih partnera: Aarhus centar iz Bosne i Hercegovine, Eko-tim iz Crne Gore, Eco-Zone sa Kosova*, Centrom za istraživanje i informisanje o životnoj sredini Eko-svest iz Severne Makedonije, Protection and Preservation of Natural Environment iz Albanije, kao i organizacijom CEE Bankwatch Network. Projektne aktivnosti će trajati do 31. maja 2027. godine i realizuju se uz finansijsku podršku Evropske unije.
Autor fotografije: BOŠ
* Ovaj naziv ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244, kao i sa mišljenjem Međunarodnog suda pravde o Deklaraciji o nezavisnosti Kosova.