Kroz projekat „Zajedno u obrazovanju: Podrška devojčicama iz ruralnih sredina“ realizovane su tri radionice za učenike i učenice koji su u riziku od napuštanja školovanja.
Naše saradnice realizovale su set radionica u Smederevskoj Palanci, Leskovcu i Tutinu. Radionice su bile usmerene na razvoj kritičkog i kreativnog razmišljanja, ali i razbijanja rodnih stereotipa i predrasuda u cilju podizanja svesti o značaju obrazovanja za ostvarivanje karijernih, ali i životnih ciljeva.
Radionice su sprovedene u školama uz podršku predstavnica organizacija Centar za nestalu i zlostavljanu decu, Youth Info Centar i Reakt.
U OŠ „Olga Milošević“ iz Smederevske Palanke, Aleksandra Cvetković, predstavnica Centra za nestalu i zlostavljanu decu je u saradnji sa pedagogoškinjom škole Biljanom Živković, održala dve radionice:
- „Snaga je u meni“ – radionica namenjena osnaživanju učenica i razbijanju rodnih stereotipa o „ženskim“ i „muškim“ osobinama;
- „Klik za ravnopravnost“ – radionica namenjena razvijanju kritičkog mišljenja u oblasti medija i jačanje svesti o značaju rodnih aspekata u medijskom prostoru;
U Leskovcu u OŠ „Vasa Pelagić“, Violeta Aleksić, predstavnica Youth Info Centra, i nastavnicom srpskog jezika Aleksandra Antić realizovale su tri radionice sa ciljem upoznavanja učenika sa temom rodnih uloga i stereotipa i uticajem književnosti na oblikovanje stavova i vrednosti kod učenika. Analizom književnih dela, koja su deo redovnog školskog kurikuluma, učenici su imali prilike da se fokusiraju na stereotipe koji se prenose transgeneracijski i utiču na njihove odluke u vezi sa obrazovanjem.
Milena Mutavdžić, predstavnica organizacije Reakt je sa profesorkama Zinetom Sadiković i Zumretom Sadikovič Čuljević, u OŠ „Aleksa Šantić“ iz Crkvina održala radionicu pod nazivom „Galerija snova“. Učenici su imali priliku da kroz igru, kreativno izražavanje i grupni rad predstave svoj karijerni put, prepoznaju izazove i identifikuju izvore podrške na putu ka njihovom ostvarivanju. Kroz aktivnosti poput crtanja, diskusije i javne prezentacije, razvijali su samopouzdanje, komunikacione veštine i osećaj pripadnosti.
U narednom periodu biće održan i set radionica u Rekovcu, Aleksincu i Velikoj Plani.
Radionice su organizovane u okviru projekta „Zajedno u obrazovanju: Podrška učenicama iz ruralnih područja” sprovodi Beogradska otvorena škola u okviru regionalnog projekta SMART Balkan - Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan koji sprovodi Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM), a finansijski podržava Ministarstvo spoljnih poslova Kraljevine Norveške. Sadržaj projekta i ovog materijala isključivo pripada Beogradskoj otvorenoj školi i ne predstavlja nužno stavove Centra za promociju civilnog društva, Center for Research and Policy Making (CRPM), Institute for Democracy and Mediation i Ministarsvta spoljnih poslova Kraljevine Norveške.