Popularna mesta za okupljanja mladih su javni trgovi, kafići, restorani, klubovi i različita mesta koja obiluju kulturnim sadržajima poput bioskopa, pozorišta. Međutim, da li se nekad zapitamo, da li SVI mladi imaju pristup sadržajima za mlade. Pitanjima pristupačnosti usluga, osposobljavanja osoblja da pruži jednako kvalitetnu uslugu svim gostima bez obzira na potreban vid podrške, bilo da su u pitanju osobe sa hendikepom, trudnice, stariji ljudi ili osoba koja ima jedinstven režim ishrane, bavi se projekat HORECACCESS, na kom je partner i Beogradska otvorena škola.
U nedelji ljudskih prava koja se tradicionalno održava prve nedelje decembra, Tim Beogradske otvorene škole u periodu od 1. do 4. decembra 2019. učestvovao je na partnerskom sastanku i međunarodnoj konferenciji u Briselu na temu „Kako evropske inicijative mogu da doprinesu inkluzivnijim uslugama u sektoru ugostiteljstva“. Kroz seriju interaktivnih predavanja izlagali su eminentni stručnjaci u oblasti horeca industrije i socijalne inkluzije, kao i predstavnici udruženja osoba sa hendikepom. Na skupu je ispred Beogradske otvorene škole izlagala Marina Lukić, asistenkinja na projektima u oblasti unapređivanja zapošljivosti koja je predstavila jedan od rezultata projekta –priručnik za trening za trenere koji će obučavati i sanzibilisati mlade da rade i obezbede pristupačne uslove za osobe/učesnike/goste sa hendikepom.
U okviru projekta HORECACCESS – pristupačnost usluga u horeca sektoru, osim priručnika za trenere, razvijeni su i materijali poput Vodiča o razumevanju koncepta invalideta za mlade, priručnika sa primerima adekvatnog i neadekvatnog postupanja prema osobama sa hendikepom u pružanju ugostiteljskih usluga, kao i android aplikacija sa „brzim trikovima“ kako postupiti na licu mesta kad vam se na primer u restoranu u kom radite nađe gost koji ima potrebu za nekim dodatnim vidom podrške.
U 2020. godini nas očekuje intenzivan period pilotiranja navedenih alata koji će započeti treningom nastavnika angažovanih najpre u školama koje imaju ugostiteljske smerove, kao i omladinskih radnika koji žele da se osnaže za inkluzivniji rad sa različitim grupama, kao što su osobe sa hendikepom.
Ostanite u toku.
Više o projektu možete pogledati na zvaničnom sajtu OVDE, kao i na fejsbuk stranici @HORECAccess.