Beogradska otvorena škola (BOŠ) uz podršku Švedske, sprovodi program „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP“ koji ima za cilj da na osnovu povećanja uticaja istraživačkih medija i civilnog društva doprinese unapređenju procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji i razvoju demokratskog društva. Program je počeo u junu 2023. godine i trajaće do maja 2029. godine, i sastoji se od šest jednogodišnjih ciklusa.
Srbija se u 2025. godini suočava sa problemima u vladavini prava i demokratskom upravljanju, i reformski proces Srbije se može opisati kao spor i neadekvatan, regresivan u nekim tačkama, poremećen smanjenjem demokratskih standarda, ljudskih prava i vladavine prava. Umesto da budu prepoznati kao partneri u procesu pristupanja EU, organizacije civilnog društva i mediji su uglavnom isključeni iz dijaloga o politikama zasnovanim na činjenicama.
Kako bi se unapredio i ubrzao tempo reformi i procesa pristupanja, Program ima za cilj povećanje uticaja istraživačkih medija i branitelja vladavine prava – organizacija civilnog društva u različitim oblastima. Trebalo bi da, između ostalog, unapredi i razumevanje građana o važnosti rada organizacija civilnog društva i medija za demokratsko upravljanje, odbranu i promociju ljudskih prava i uopšte reformi u okviru evropske intergacije i demokratizacije društva na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou.
Izazovi kojima će se baviti ovaj Program, odnose se na:
- nedovoljnu transparentnost i odgovornost u upravljanju i implementaciji reformi;
- neiskorišćen potencijal OCD i istraživačkih medija da daju svoj doprinos procesu pristupanja Srbije EU;
- javnost, a naročito mladi, nedovoljno informisani i uključeni u proces Evropskih integracija;
- podrška i razumevanje građana za reforme i proces pristupanja Srbije EU su poslednjih godina opale, zbog snažnih anti-EU kampanja, lažnih vesti i anti-zapadnih narativa.
BOŠ će kroz finansijsku i mentorsku podršku, kao i program jačanja kapaciteta, na godišnjem nivou podržati 6 (šest) medija i 16 (šesnaest) organizacija civilnog društva. Kroz ovaj vid podrške, mediji i OCD će biti osnaženi da bolje informišu građane o preprekama i uključuju ih u reformski proces, sa ciljem suzbijanja antidemokratskih tendencija i borbe protiv evroskepticizma.
Opšti cilj Programa je da doprinese procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji, demokratskom i ukupnom razvoju Srbije zasnovanom na povećanom uticaju civilnog društva i medija.
Specifični ciljevi Programa su:
- povećati uticaj i doprinos organizacija civilnog društva i istraživačkih medija reformama u okviru procesa pristupanja EU, kao i praćenju sprovođenja tih reformi;
- poboljšati razumevanje i unaprediti podršku građana sprovođenju ključnih demokratskih reformi i evropskim integracijama Srbije.
Program podrške civilnom društvu i medijima u oblasti evropske integracije čine sledeće celine:
Programska aktivnost 1: Finansijska i mentorska podrška partnerskim organizacijama civilnog društva i medijima;
Programska aktivnost 2: Jačanje kapaciteta i program umrežavanja,
Programska aktivnost 3: Povezivanje sa ciljnom grupom
Aktivnosti koje će biti realizovane tokom ovog Programa, vodiće ostvarenju sledećih očekivanih rezultata:
- unapređeno učešće istraživačkih medija i branitelja vladavine prava u reformama u okviru procesa pristupanja Srbije EU;
- poboljšan doprinos civilnog društva u sektorskim politikama;
- povećani kapaciteti medija za istraživačko izveštavanje o preprekama i izazovima u primeni vladavine prava, borbi protiv korupcije, dobroj upravi i sprovođenju reformi.
- ojačani kapaciteti OCD za učešće u donošenju odluka i praćenju reformi u okviru procesa pristupanja, prenošenje i implementaciju pravnih tekovina i vrednosti EU u Srbiji;
- unapređeni okviri za povezivanje, razmenu znanja i iskustva OCD i medija koji doprinose reformama i procesu pristupanja Srbije EU.
- diversifikovani izvori, vrste znanja i informacija o reformama u okviru procesa pristupanja EU i implementacije EU politika, vrednosti i standarda.
- osnaženi mladi da podstiču dijalog između zainteresovanih strana i javnih vlasti o značaju i koristima reformskog procesa i izazovima pristupanja Srbije EU;
- inovativni pristupi zasnovani na činjenicama i podacima u borbi protiv evroskepticizma, anti-EU i anti-zapadnih narativa.
Kroz Program će biti podržani mediji i organizacije civilnog društva koji doprinose procesu pristupanja Srbije EU, razvoju demokratije i sveukupnom razvoju Srbije. Posebno se izdvajaju sledeće tematske oblasti:
- vladavina prava (poglavlja 23 (pravosuđe i osnovna prava) i poglavlje 24 (pravda, sloboda 7 i bezbednost));
- demokratizacija (koja se razume kao borba građana za unapređenje demokratskih praksi i bolji rad demokratskih institucija, ali i kao otpor autoritarnim tendencijama, jer one ugrožavaju prava građana i urušavaju demokratski poredak);
- istraživačko novinarstvo;
- sloboda medija, nezavisno novinarstvo i medijska i informaciona pismenost;
- položaj mladih, aktivizam mladih i njihovo uključivanje u procese donošenja odluka.
Ukoliko smatrate da bi se Vaša projektna ideja uklopila u program, možete se javiti na e-mail adresu europeasap@bos.rs.
Spisak podržanih organizacija civilnog društva i medija će biti objavljen na sajtu Beogradske otvorene škole.