bos@bos.rs 381 60 30 61 342
  • O BOS-u
  • O nama
    • Ciljevi
    • Partneri
    • Tim
  • Postignuća
    • Realizovane aktivnosti
    • Rezultati
  • Kontakt
BOŠ
Omladinska
politika
  • Vesti
  • Projekti
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • Publikacije

Projekat 50 ideja za Evropu – Novi lideri, nove mogućnosti doprinosi aktivnom učešću mladih u osmišljavanju i primeni inovativnih ideja kojima se u praksi povezuju države Evrope u rešavanju problema koji se tiču mladih.

Projekat unapređuje povezivanje omladinskih organizacija, studentskih organizacija, neformalnih grupa i mladih lidera u rešavanju problema u omladinskim politikama Evrope. Projektom se, takođe, promovišu mladi kao pokretači i stvaraoci pozitivnih promena u zajednicama širom Evrope.

Dugoročno projekat doprinosi unapređenju primene evropskih standarda i vrednosti u rešavanju problema koji se tiču mladih. Projektom će biti osmišljeno, promovisano i zagovarano 50 ideja u 10 država Dunavskog regiona kojima se rešavaju problemi koji se tiču mladih.

Koordinator projekta jeste Beogradska otvorena škola, a partneri na projektu su organizacije iz 10 država Dunavskog regiona.

Projekat je podržan sredstvima Omladinske prestonice Evrope Novi Sad 2019, a sve projektne aktivnosti će trajati 33 meseca, u periodu od marta 2018. do novembra 2020. godine.

Kroz inicijativu KViS na BIS, BOŠ nastavlja da zagovara za obezbeđivanje daljeg razvoja i održivosti sistema karijernog vođenja i savetovanja mladih. Tokom 2019. godine BOŠ tim će pružiti podršku unapređivanju pravno-institucionalnog okvira za sprovođenje politike karijernog vođenja i savetovanja, organizovati obuke o karijernom vođenju i savetovanju za nastavnike i stručne saradnike iz srednjih škola i podržati organizovanje radionica za učenike u školama koje su prošle obuku. Takođe, tokom trajanja ovog projekta BOŠ će organizovati javne događaje za podizanje svesti o značaju kvalitetnih usluga karijernog vođenja i savetovanja i pružati usluge onlajn karijernog savetovanja mladih.

Projekat se realizuje od 1. marta do 30. novembra 2019. godine uz podršku Solidar Suisse – Kancelarije u Srbiji.

Cilj projekta „Unapređenje pravnog okvira za kvalitetne radne prakse“ je doprinos daljem unapređivanju okvira za programe radnih praksi kao mehanizma za unapređivanje zapošljivosti mladih.

Tokom trajanja projekta Beogradska otvorena škola će sprovesti zagovaračke aktivnosti za uspostavljanje jasnog i funkcionalnog pravnog okivira za organizovanje radnih praksi. Takođe, biće promovisane kvalitetne radne prakse kroz različite aktivnosti, uključujući i obeležavanje Dana praktikanata.

Projekat se realizuje u periodu od 20. decembra 2018. godine do 10. novembra 2019. godine, uz podršku Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva.

logo HORECACCESS

Mladi sa invaliditetom se svakodnevno suočavaju sa različitim barijerama prilikom korišćenja usluga kao što su posete kafićima, restoranima i korišćenje hotelskog smeštaja. Sa druge strane mladi iz opšte populacije (15-18 godina) tokom letnjeg perioda traže sezonske poslove i u većini slučajeva su angažovani u banjama i turističkim odmaralištima. Poslodavci su voljniji da angažuju mlade koji su još u procesu školovanja jer plaćaju manje poreze. Pak, sa druge strane ti mladi koji su tokom letnjih meseci angažovani u HORECA industriji ne prolaze obuke za uvođenje u posao i samim tim nisu obučeni da pruže adekvatnu informaciju i podršku osobama sa invaliditetom.

Projekat se bavi razvojem stručne obuke koja je namenjene sezonskim radnicima koji su tokom letnjih meseci angažovani u HORECA sektoru. Obuka se sprovodi sa ciljem da se zaposleni osnaže kako da svoje usluge u HORECA sektoru učine pristupačnim korisnicima sa invaliditetom ali i osobama koje se suočavaju sa nekim vidom barijera (stare osobe, osobe koje se otežano kreću, trudnice i slično).

Projekat doprinosi osnaživanju mladih koji su angažovani u HORECA industriji u pružanju pouzdanih i pristupačnih usluga osobama sa invaliditetom. Poseban segment posvećen je podizanju svesti o ovoj populaciji, situacijama sa kojima se osoblje u HORECA sektoru može susresti prilikom pružanja usluga kupcima sa invaliditetom, kao i potencijalnim rešenjima i strategijama za efikasno pružanje podrške kako bi se premostile ili ublažile barijere u tim situacijama.

Kako će jedan od glavnih produkata ovog projekta biti Android aplikacija s ciljem pružanja pristupačnih i pouzdanih servisa osobama sa invaliditetom u HORECA sektoru, BOŠ će tokom trajanja projekta nastojati da kreira edukativne materijale poput Priručnika za internu obuku omladinskih radnika o praćenju procesa neformalnog učenja sezonski zaposlenih omladinaca.

Nosilac projekta je Univerzitet  „Sveti Kliment Ohridski“ iz Sofije (Bugarska), dok su partneri: Beogradska otvorena škola (Srbija), organizacija OAED - Evropsko obrazovanje, Konsultantske usluge i usluge koučinga Istanbul (Turska), organizacija EcologiKM doo, Brestovica (Bugarska) i Horeca  Partners,  Antverp (Belgija).

Projekat je podržan u okviru Erasmus+ Programa strateškog partnerstva za razvoj inovacija u stručnom obrazovanju i obukama. Projekat se realizuje u periodu od 1. novembra 2018. do 28. februara 2021. godine.

U cilju obezbeđivanja kontinuirane koordinacije i razvoja politika celoživotnog karijernog vođenja, BOŠ je nastavio da zagovara za unapređenje kvaliteta i efektivnosti usluga karijernog vođenja i savetovanja mladih. Tokom 2018. godine, BOŠ tim je pružio podršku izradi podzakonskog akta Zakona o dualnom obrazovanju kojim se reguliše rad timova za karijerno vođenje i savetovanje, realizovao obuke o karijernom vođenju i savetovanju za nastavnike i stručne saradnike iz srednjih škola, podržao organizovanje radionica za učenike u školama koje su prošle obuku, doprineo promociji značaja kvalitetnih usluga karijernog vođenja i savetovanja i pružao usluge onlajn karijernog savetovanja mladih.

Projekat je realizovan od 7. marta do 30. novembra 2018. godina uz podršku Solidar Suisse – Kancelarije u Srbiji.

Cilj projekta „Kvalitetne radne prakse - put ka zapošljivosti mladih“ bio je poboljšanje zapošljivosti mladih kroz razvoj okvira za kvalitetne radne prakse. Beogradska otvorena škola nastoji da doprinese unapređenju institucionalnog okvira za programe radnih praksi za mlade kao i promociji koncepta kvalitetnih praksi za mlade.

Tokom trajanja projekta BOŠ tim se zalagao za unapređenje okvira radnih praksi putem konsultativnih i radnih sastanaka sa zainteresovanim stranama u oblasti kvalitetnih radnih praksi. Takođe, kroz projekat je podsticano kreiranje i zagovaranje praktično političkih preporuka za unapređivanje pravnog okvira za sprovođenje kvalitetnih radnih praksi u skladu sa EU standardima. Organizovani su i javni događaji i onlajn kampanja u cilju promocije koncepta kvalitetnih radnih praksi.

Projekat je realizovan od 09. marta do 30. novembra 2018. godina uz podršku Solidar Suisse – Kancelarije u Srbiji.

Projekat WEB4YES je regionalna inicijativa usmerena na osnaživanje organizacija civilnog društva za učešće u donošenju odluka i predlaganje izmena u politici zapošljavanja mladih u 6 zemalja Zapadnog Balkana. U okviru projekta planira se formiranje nacionalnih i regionalnih foruma na temu zapošljavanja, zapošljivosti i preduzetništva mladih; treninzi na temu aktivnog zagovaranja za izmene praktičnih politika; program finansijske podrške za organizacije civilnog društva, kao i formiranje Internet platforme za lakši pronalazak posla namenjen mladima u regionu.   

Koordinator projekta je Beogradska otvorena škola, a partneri na projektu su Asocijacija za demokratski prosperitet – ZID (Crna Gora), NGO Lens (Kosovo), Asocijacija Beyond Barriers (Albanija), Institut za omladinski razvoj – KULT (Bosna i Hercegovina), Nacionalni omladinski savet Makedonije i Međunarodni centar Olof Palme (Švedska).

Projekat WEB4YES je podržan sredstvima Evropske komisije, a sve projektne aktivnosti će trajati 36 meseci, u periodu od decembra 2017. do decembra 2020. godine.

Glavni cilj projekta bio je razvoj i testiranje modela virtuelnih praksi u sistemu stručnog obrazovanja i obuke. Model je kreiran tako da bude u skladu sa potrebama nastavnika, trenera i mentora kao i učenika, a naročito učenika iz ranjivih grupa. Kroz projekat je realizovana i promocija organizacije virtuelnih praksi u stručnom obrazovanju i strateške saradnje obrazovnih institucija i poslovnog sektora u ovoj oblasti.

Koordinator projekta je Beogradska otvorena škola a partneri na projektu su organizacija INTERPROJECTS (Bugarska), Tehnička škola iz Užica (Srbija) i Univerzitet u Padovi (Italija). Projektne aktivnosti su realizovane u periodu od 1. septembra 2017. godine do 30. aprila 2019. godine. Projekat je podržan kroz Erasmus+ program.

Zvaničan sajt projekta: http://www.vivet-project.eu/. 

Glavni ciljevi projekta su uspostavljanje inkluzivne omladinske zajednice kroz usmeravanje njihovog slobodnog vremena u cilju njihove dobrobiti, smanjenju osipanja iz školovanja i mentalnog zdravlja.

Kroz projekat će se kreirati vodič i priručnik za omladinske radnike i nastavnike u vezi sa inkluzivnim aktivnostima u slobodno vreme i rekreativnim aktivnostima kao i aplikacija za mobilne telefone.Takođe kampanja za podizanje svesti o važnosti kvalitetnog provođenja slobodnog vremena za mlade sa invaliditetom i mlade iz ranjivih grupa će biti organizovana a svi materijali pilotirani.

Projekat realizuje Univerzitet u Plovdivu (Bugarska) u saradnji sa Nacionalnom asocijacijom stručnjaka koji rade sa osobama sa invaliditetom i Jedinicom za volonterizam 112 (Bugarska), Asocijacijom volontera u obrazovanju (Austrija), PhoenixKM BVBA (Belgija) i Beogradskom otvorenom školom.

Projektne aktivnosti se sprovode u periodu od 1. septembra 2017. godine do 31. avgusta 2019. godine, a projekat je podržan kroz program Erazmus plus. 

Zvaničan veb sajt projekta: http://www.leisure4youth.eu/?lang=sr.

Beogradska otvorena škola je kroz projekte „PRAKSAM I, II i III“ nastavila da pruža podršku unapređenju zapošljivosti i zapošljavanja mladih u Srbiji stvaranjem mogućnosti za sticanje radnog iskustva i povezivanje sa svetom rada.

U okviru ovih projekata, BOŠ je najpre objavio konkurs za privredne subjekte koji žele da uzmu učešće u projektu kao praksodavci i potencijalni poslodavci. Nakon selekcije privrednih subjekata, sprovedena je analiza potreba unutar društava na osnovu koje su definisane praktikantske pozicije. BOŠ je zatim putem javnog konkursa regrutovao mlade praktikante koji su dobili priliku da obave praksu u privrednim društvima koja uspešno posluju u Srbiji.

Praktikantima su dodeljeni mentori iz kompanije u kojoj su obavljali praksu. U sklopu projekata je održan i trening za mentore iz odabranih privrednih subjekata, kao i obuka za upravljanje karijerom za odabrane praktikante, koja je imala za cilj da im predoči prednosti kvalitetnih programa praksi i da ih osnaži za dalji karijerni razvoj.  

PRAKSAM I je realizovan u periodu od 1. juna 2015. g. do 31. januara 2016. godine, PRAKSAM II od jula 2016. g. do marta 2017. godine a PRAKSAM III u periodu od juna 2017. g. do 31. januara 2018. godine. Projekte je realizovala Beogradska otvorena škola, uz podršku Ministarstva omladine i sporta.

U cilju obezbeđivanja kontinuirane koordinacije i razvoja politika celoživotnog karijernog vođenja, BOŠ je nastavio da zagovara za unapređenje kvaliteta u oblasti karijernog vođenja i savetovanja. Tokom 2017. godine, BOŠ tim je nastavio da pruža podršku izradi i primeni standarda usluga za karijerno vođenje i savetovanje, da razvija i implementira napredne obuke za nastavnike srednjih škola o karijernom vođenju i savetovanju mladih, organizuje pilot radionice u školama koje su prošle obuku o karijernom vođenju i savetovanju, doprinosi promociji značaja kvalitetnih usluga karijernog vođenja i savetovanja, podstiče umrežavanja nezaposlenih mladih sa predstavnicima privrede i pruža onlajn karijerno savetovanje mladima. 

Projekat je realizovan od 27. marta do 30. novembra 2017. godina uz podršku Solidar Suisse/Swiss Labour Assistance (SLA) – Kancelarija u Srbiji.

Glavni cilj ovog projekta bio je da pomogne mladima iz regiona Zapadnog Balkana da se lakše prilagode čestim promenama koje se dešavanju na tržištu rada. Tokom 2016. i 2017. godine bio je sproveden niz aktivnosti koje su imale za cilj da poboljšaju kvalitet rada sa mladima, osnaže razvoj programa neformalnog obrazovanja, kao i da promovišu saradnju između državnih institucija, poslovnog sektora i omladinskih organizacija, a sve u cilju povećanja zapošljivosti mladih.

U okviru projekta bio je sproveden niz aktivnosti, među kojima su trening za omladinske radnike koji je održan u Srbiji, na kome su učestvovali predstavnici partnerskih organizacija i omladinski radnici iz država koje su uključene u projekat i regionalna konferencija u Makedoniji, na kojoj je predstavljen regionalni portfolio za zapošljivost mladih. Kroz projekat su podignuti kapaciteti ukupno 36 omladinskih radnika koji rade u oblasti zapošljavanja mladih, razvijeno je pet treninga namenjenih razvoju veština i kompetencija kod mladih i kreirana je mreža omladinskih radnika u regionu. Glavni cilj projekta odnosio se na kreiranje Regionalnog portfolija sa ključnim veštinama i kompetencijama koje su potrebne mladima radi lakšeg pronalaženja posle. Ideja je da ovaj portfolio koriste omladinski radnici koji su angažovani na rešavanja problema nezaposlenosti kod mladih. Osim toga u okviru projekta  utvrđene su preporuke za zajednički rad između ključnih zainteresovanih strana (poslovnog sektora, državnih institucija i omladinskih organizacija) i definisane su ključne mere za povećanje šanse za zapošljavanje mladih u regionu Zapadnog Balkana.

Projekat je finansiran od strane Erasmus+ programa, u okviru KA2 komponente, Balkan Youth Window, a aktivnosti na projektu su realizovane u periodu od 15. jula 2016. godine do 14. jula 2017. godine.

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Bulevar oslobođenja 177 Beograd, Srbija 381 60 30 61 342
logo

Omladinska politika

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola Politika privatnosti