bos@bos.rs 381 60 30 61 342
  • O BOS-u
  • O nama
    • Ciljevi
    • Partneri
    • Tim
  • Postignuća
    • Realizovane aktivnosti
    • Rezultati
  • Kontakt
BOŠ
Omladinska
politika
  • Vesti
  • Projekti
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • Publikacije

Jedna trećina globalno proizvedene hrane završava kao otpad. Ovo je složeni problem koji ima niz negativnih društvenih, ekonomskih i ekoloških uticaja. Hrana koju proizvodimo zahteva velike količine vode, zemlje, energije i radne snage, ostavlja značajne posledice na životnu sredinu, kada se odlaže na deponiju doprinosi i emisiji gasova staklene bašte (prvenstveno metana), a ova mešavina, bogata hranljivim materijama u kombinaciji sa atmosferskom vodom, ispira se potom u podzemne vode, prljajući je i pogoršavajući čitavu stvar. 

Grad Beograd nema poseban set mera koje se odnose na ovu vrstu otpada, a koji spada u kategoriju biorazgradivog. Neke količine biootpada prikupljenog kroz integralni sistem upravljanja otpadom se kompostiraju, pri čemu se nijedan deo ne koristi za proizvodnju energije, jer ne postoji postrojenje za pretrvaranje otpada u energiju. Zbog toga bi u Beogradu trebalo smanjiti bacanje hrane kako bi se smanjile i količine koje se odlažu. 

Društvena istraživanja su takođe otkrila da su kategorije stanovništva uzrasta 18-25 i 26-35 imala najniži rezultat u prevenciji bacanja hrane. 

Bacanje hrane je ogroman problem u Srbiji, bez jasne strategije kako da se sa njim izborimo. 

Stoga će Beogradska otvorena škola, tačnije portal za mlade Mingl koji je nastao njenim okvirima, i Centar za unapređenje životne sredine, od novembra 2022. do februara 2023. godine sprovesti projekat pod nazivom Da ne dođe do nevolje veće, budimo svesni da hrana nije smeće. Projekat je podržan od strane British Council-a, kao deo Media For Youth programa. 

U sklopu ovog projekta realizovaćemo kampanju podizanja svesti kako bismo publici Mingl portala predstavili šta oni, kao pojedinci i u skladu sa sopstvenim mogućnostima, svakodnevno mogu da urade kako bi smanjili količinu hrane u otpadu i tako zaštitili životnu sredinu i smanjili negativan uticaj na nju. 

Problem će ciljnoj grupi biti predstavljen u tri odvojene priče (opšti prikaz stanja sa hranom kao otpadom u Srbiji, primer dobre prakse, intervju) koje će, osim na sajtu Mingla, biti distribuirane i na Mingl Instagram stranicu. 

Paralelno sa procesom rada na tekstovima, a kao što je pomenuto, na Minglovom Instagram profilu biće sprovedena kampanja u okviru koje će se proizvoditi relevantni formati. 

Kako je forma kratkih videa – Instagram reels sve popularniji oblik izražavanja među mladima na društvenim mrežama, biće pripremljena tri ovakva videa na kojima će biti predstavljeni „trikovi“ kako svako može doprineti smanjenju bacanja hrane. 

Pored toga, u okviru kampanje na društvenim mrežama biće pripremljeno i objavljeno 10 Instagram priča, kao i dva karusel posta koji će biti povezane sa glavnom temom. 

Ovaj projekat će se uglavnom zasnivati na istraživanjima koja je sprovela partnerska organizacija - Centar za unapređenje životne sredine. Samo u 2021. godini realizovali su set istraživanja na temu bacanja hrane – društvena istraživanja, direktna merenja hrane u otpadu u 100 domaćinstava i u 27 komercijalnih objekata u Beogradu i pripremili Vodiče za smanjenje bacanja hrane u domaćinstvima i kantinama preduzeća. 

Beogradska otvorena škola (BOŠ) uz podršku Švedske sprovodi projekat „Mladi i mediji za demokratski razvoj“ (MAY4DD) koji ima za cilj da podstakne partnerstva između medija i udruženja mladih ili udruženja za mlade, fondacija i zadužbina koje se bave pitanjima mladih (OCD za mlade) zarad demokratizacije društva i poštovanja vladavine prava i ljudskih prava na lokalnom nivou. Projekat je pokrenut u junu 2021. godine i trajaće do 31. maja 2025. godine.

Nestabilna demokratija u Republici Srbiji direktno utiče na nedostatak transparentnosti, nezavisnosti i pluralizma medija, istraživačko novinarstvo, građanski aktivizam i posvećenost mladih rešavanju socijalnih i političkih pitanja.

U prvom ciklusu biće podržano 10 OCD za mlade i 10 medija, koji će zajednički sprovoditi svojih 10 partnerskih projekata.

BOŠ će kroz finansijsku i mentorsku podršku, ali i program jačanja kapaciteta 20 partnera na godišnjem nivou, nastojati da medije, omladinski sektor i mlade osnaži i podstakne da aktivno doprinose promovisanju demokratskih vrednosti, vladavine prava i ljudskih prava, a posebno u svojim lokalnim zajednicama.

Grupe koje su u fokusu ovog projekta suočavaju se sa velikim brojem izazova, i dok lokalnim medijima nedostaju novi alati za proveru činjenica i istraživačko novinarstvo zasnovano na dokazima koji bi mogli da spreče lažne vesti i poboljšaju medijsku pismenost, mladi se suočavaju sa veoma slabim uključivanjem u procese donošenja odluka i smanjenim omladinskim aktivizmom.

Osim toga, sadržaj koji je plasiran u medijima nije prilagođen mladima, što ćemo ovim programom pokušati da premostimo kroz kontinuiran rad sa omladinskim udruženjima i fokusom na partnerske projekte i inicijative.

Opšti cilj Programa je da doprinese jačanju demokratske prakse, vrednostima vladavine zakona i ljudskih prava u Srbiji, kroz izveštavanje nezavisnih medija i aktivizam OCD za mlade.

Specifični ciljevi Programa su:

  • Omogućiti održivo partnerstvo između medija i OCD za mlade u rešavanju problema demokratizacije, ljudskih prava i vladavine zakona u lokalnom kontekstu;
  • Poboljšati i podstaći učešće mladih u mobilizaciji zajednice radi sprovođenja neophodnih demokratskih promena;
  • Unaprediti kvalitet i standarde istraživačkog izveštavanja, medijske pismenosti i borbe protiv lažnih vesti u Srbiji.

 

Projekat „Mladi i mediji za demokratski razvoj“ činiće sledeće celine:

Programska aktivnost 1: Finansijska podrška medijima i OCD za mlade

Finansijska i mentorska podrška biće pružena za ukupno 10 projekata na godišnjem nivou u četiri ciklusa, a svaki projekat će razvijati i sprovoditi jedna omladinska OCD ili OCD za mlade i jedna medijska organizacija, tako da će svake godine biti najmanje 20 korisnika programa.

Programska aktivnost 2: Program jačanja kapaciteta

Kako bi se unapredili kapaciteti odabranih OCD i medija i obezbedila održivost projekta, ova aktivnost će biti implementirana u nekoliko metodološki različitih ali komplementarnih pod-aktivnosti. Program jačanja kapaciteta i umrežavanja će biti organizovan na tri nivoa. Prvi nivo podrazumeva grupne treninge u skladu sa potrebama svih programskih partnera. Drugi nivo treninga podrazumeva radionice prilagođene specifičnim potrebama medija i OCD za mlade, dok će treći nivo pružiti prostor za individualne treninge koji će partnerima omogućiti da se fokusiraju na razvoj organizacije, kao i na njene kratkoročne i dugoročne ciljeve.

Programska aktivnost 3: Akademija istraživačkog novinarstva 2.0

Akademija će biti organizovana u formi obrazovnog tromesečnog programa sa ciljem da mladim novinarima/novinarkama omogući razne obuke, mentorsku podršku i umrežavanje sa iskusnim novinarima. Akademija će mladim istraživačkim novinarima i novinarkama pružiti neophodna znanja, veštine i alate kako bi samostalno, ali uz mentorstvo iskusnih kolega i finansijsku podršku, kreirali medijske proizvode.

Ovaj četvorogodišnji program predstavlja sinergiju između medija, omladinskih organizacija i mladih koji rade na istoj misiji dalje demokratizacije srpskog društva. Partnerstvo između medija i OCD za mlade zasnivaće se na zajedničkim vrednostima i idejama, kao i predlozima projekta koje će podnositi u partnerstvu, istovremeno zadržavajući poseban korpus aktivnosti.

 

Više o projektu možete pronaći na sajtu mingl.rs

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Bulevar oslobođenja 177 Beograd, Srbija 381 60 30 61 342
logo

Omladinska politika

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola Politika privatnosti