bos@bos.rs + 381 11 30 61 372
  • O BOŠ-u
  • POSTIGNUĆA
    • Rezultati
    • Realizovane aktivnosti
  • Kontakt
Logo
Energija, klima i životna sredina
  • O NAMA
    • Ciljevi
    • Partneri
    • Tim
  • Projekti
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • PUBLIKACIJE
    • Publikacije
    • Bilten i Newsletter
    • Intervjui i stavovi
agenda 2030

Godišnja konferencija Platforme „Održivi razvoj za sve“

Agenda 2030  u susret novim izazovima

Platforma „Održivi razvoj za sve“ organizovala je godišnju onlajn konferenciju 8. i 9. decembra sa temom „Perspektive razvoja Srbije u kontekstu Agende 2030: Da li je Srbija na dobrom putu u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja do 2030. godine?”. Na konferenciji je učestvovalo više od 200 učesnica i učesnika iz različitih sektora i oblasti rada. 

Platforma je deo projekta Reforma javnih finansija – Agenda 2030, a sprovodi je GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH) u saradnji sa šest organizacija civilnog društva: Beogradskom otvorenom školom, Beogradskim fondom za političku izuzetnost, Fondacijom Ana i Vlade Divac, Fondacijom Centar za demokratiju, Centrom za visoke ekonomske studije i Timočkim omladinskim centrom. Rad Platforme podržavaju vlade Švajcarske i Nemačke.

Tokom dvodnevnog događaja, predstavnici različitih sektora u Srbiji – državnih institucija, civilnog društva, poslovnog sektora, međunarodnih organizacija, akademske i istraživačke zajednice, profesionalnih udruženja, medija i drugih, učestvovali su u razmeni mišljenja o razvojnim prioritetima i javnim politikama za bolju budućnost i održivi razvoj u korist svih građanki i građana. Tokom konferencije, učesnicima su se, između ostalih, obratili visoka predstavnica UN-a u Srbiji Fransoaz Žakob, ambasador Švajcarske u Srbiji Urs Šmid i ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib, specijalna savetnica premijerke za Agendu 2030 Slavica Đukić Dejanović, šef za saradnju EU delegacije u Srbiji Yngve Engstroem, regionalni direktor UNFPA John Kennedy Mosoti, kao i predstavnice i predstavnici Ministarstva finansija, Republičkog sekretarijata za javne politike, Svetske zdravstvene organizacije i drugih.

Poseban fokus svih ključnih govornika bio je na potrebi da se prepozna da je, u kontekstu pandemije Kovid-19, neophodna nova ravnoteža i još veća međusobna povezanost ključnih dimenzija održivog razvoja: ekonomske, socijalne i dimenzije zaštite životne sredine.

Predstavnici partnerskih organizacija civilnog društva predstavili su ključne nalaze publikacije o prioritetima za održivi razvoj Srbije, kao i publikacije u kojoj je precenjena strateška, normativna i institucionalna pripremljenost Srbije za sprovođenje Agende 2030. Prioriteti poput zdravstvene zaštite dostupne svima, dostojanstva svih građana i građanki Srbije, dostizanja evropskog nivoa vladavine prava i kvaliteta institucija, odgovornog i efikasnog korišćenja prirodnih resursa i drugi, poslužiće Platformi prilikom definisanja razvojnih politika, kao i u dijalogu sa donosiocima odluka.

Važan aspekt konferencije bilo je i predstavljanje rada Platforme na lokalnom nivou, kao i diskusije na tu temu, koje su uključile predstavnike lokalnih vlasti, lokalnog civilnog društva i lokalnih preduzeća i poslovnih udruženja.

S obzirom na to da Platforma “Održivi razvoj za sve” teži da uspostavi diskusiju o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u Agendi za održivi razvoj 2030 i sprovođenju same agende među članovima različitih društvenih grupa, predstavnici partnerskih organizacija su tokom konferencije pozvali su ove važne aktere da se uključe u rad Platforme.

Više informacija o konferenciji pogledajte ovde.

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Bulevar oslobođenja 177 Beograd, Srbija 381 11 3065 800
logo

Energija, klima i životna sredina

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola Politika privatnosti