bos@bos.rs + 381 11 30 61 372
  • O BOŠ-u
  • POSTIGNUĆA
    • Rezultati
    • Realizovane aktivnosti
  • Kontakt
Logo
Energija, klima i životna sredina
  • O NAMA
    • Ciljevi
    • Partneri
    • Tim
  • Projekti
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • PUBLIKACIJE
    • Publikacije
    • Bilten i Newsletter
    • Intervjui i stavovi

Vazduh je čist dok se ne dokaže suprotno: Analiza Izveštaja o stanju kvaliteta vazduha u Srbiji za 2021. godinu

Autori: Ognjan Pantić, Lazar Jovčić, Hristina Vojvodić, Ana Filipović

Godina izdanja: 2022.

Skoro 4 miliona stanovnika Srbije izloženo prekomerno zagađenom vazduhu. U Izveštaju o stanju kvaliteta vazduha za 2021. godinu u kategoriju prekomerno zagađenih svrstano je 12 gradova na teritoriji Srbije i svih osam aglomeracija. Na listi gradova sa prekomernim zagađenjem u 2021. godini našli su se: Valjevo, Novi Pazar, Kraljevo, Zaječar, Kragujevac, Čačak, Loznica, Paraćin (Popovac), Subotica, Sombor, Sremska Mitrovica i Zrenjanin. Status aglomeracije1 u Srbiji imaju Beograd, Novi Sad, Niš, Pančevo, Smederevo, Kosjerić, Bor i Užice i u svih osam aglomeracija vazduh je (bio) prekomerno zagađen.

Preuzmite PDF

Poglavlje 27 u Srbiji: Korak napred, nazad dva

Autori: Koalicija 27 

Godina izdanja: 2022.

Izveštaj "Poglavlje 27 u Srbiji: Korak napred, nazad dva" je deveti godišnji izveštaj Koalicije 27 koji prati napredak Srbije u prenošenju i primeni zakonodavstva Evropske unije u okviru Poglavlja 27 - Životna sredina i klimatske promene, u sledećim oblastima: Horizontalno zakonodavstvo, Kvalitet vazduha, Upravljanje otpadom, Kvalitet vode, Zaštita prirode, Upravljanje hemikalijama, Buka, Klimatske promene, Šumarstvo, kao i oblasti finansiranja zaštite životne sredine. 

Preuzmite PDF

Kako obezbediti delotvorno učešće organizacija civilnog društva u donošenju Zakona o životnoj sredini – Slučaj Zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode

Autor: Goran Sekulić

Godina izdanja: 2022.

U analizi je dat detaljan osvrt na zakonski okvir u oblasti zaštite prirode. Posebna pažnja pridata je procesu izrade, javne rasprave i usvajanju Zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode. Proces je obeležilo nedosledno primenjivanje zakona i drugih pravnih akata Republike Srbije, kao i netransparentnost samog procesa izrade zbog nedovoljne prilike za uključivanje javnosti. Na osnovu analize, izrađene su preporuke za unapređenje procesa izrade zakonskih akata u oblasti zaštite prirode, koje su namenjene relevantnim donosiocima odluka.

Preuzmite PDF

Analiza procesa učešća javnosti u donošenju Prostornog plana Republike Srbije od 2021. do 2035. godine

Autori: Mirjana Jovanović, Damir Dizdarević, Vladimir Pavlović, Nina Cvetanović i Milica Radanović

Godina izdavanja: 2022.

Analiza daje detaljan prikaz kako bi proces usvajanja Prostornog plana trebalo da izgleda, u skladu sa međunarodnim i nacionalnim zakonima i dokumentima. U poređenju sa idealnim scenarijom, analizirano je kako je taj proces u stvarnosti izgledao. Sam proces je obeležilo odsustvo dosledne primene važećih zakona Republike Srbije o uključivanju javnosti u donošenje planskih dokumenata, posebnih propisa koji regulišu izradu i usvajanje PPRS i, konačno, međunarodnih standarda koji definišu principe i načela učešća javnosti u procesima donošenja odluka. Iz analize proistekle su preporuke za unapređenje učešća javnosti u donošenju Prostornog plana Republike Srbije, koje su namenjene relevantnim donosiocima odluka.

Preuzmite PDF

Srbija 2030: Upravlja li Srbija svojim (održivim) razvojem?

Autori: Fondacija centar za demokratiju, Centar za visoke ekonomske studije, Beogradska otvorena škola

Godina izdavanja: 2022.

Organizacije civilnog društva okupljene oko Platforme “Održivi razvoj za sve” pripremile su drugi po redu Monitoring izveštaj “Srbija 2030: Upravlja li Srbija svojim (održivim) razvojem”. Izveštaj predstavlja opsežnu analizu pripremljenosti Srbije za sprovođenje Agende 2030 i namenjen je državnim institucijama, kao vid pomoći u radu na ovom međunarodnom dogovoru od izuzetne važnosti.

Preuzmite PDF

Zelena agenda ukratko

Autori: Marko Pajović, Tatjana Avramović, Lazar Jovčić, Mirjana Jovanović, Ognjan Pantić

Godina izdavanja: 2022

Slikoviti prikaz mogućnosti primene Zelene agende za Zapadni Balkan, kroz svih pet stubova na kojima se ona zasniva.

Preuzmite PDF

Implementing the Green Agenda for the Western Balkans

Autor: Mirjana Jovanović, Ognjan Pantić, Nevena Smilevska, Mirza Kušljugić, Kori Udovički, Miloš Erić

Godina izdavanja: 2021

Ova publikacija istražuje mogućnosti implementacije Zelene Agende u zemljama Zapadnog Balkana, kroz četiri teme: Dekarbonizacija Zapadnog Balkana: (Politički) Ekonomski izazovi i mogućnosti; Uloga biznis sektora u implementaciji Zelene Agende za Zapadni Balkan i dekrbonizacija ekonomije; Uloga civilnog društva u implementaciji Zelene Agende za Zapadni Balkan i dekarbonizacija ekonomije; Pravedna (energetska) tranzicija na Zapadnom Balkanu i učešće svih relevantnih stejkholdera u ovom procesu.

Celu publikaciju na engleskom jeziku možete preuzeti OVDE

Poglavlje 27 u Srbiji: Napredak pod ključem

Autori: Koalicija 27 

Godina izdanja: 2021.

Izveštaj "Poglavlje 27 u Srbiji: Napredak pod ključem" je osmi godišnji izveštaj Koalicije 27 koji prati napredak Srbije u prenošenju i primeni zakonodavstva Evropske unije u okviru Poglavlja 27 - Životna sredina i klimatske promene, u sledećim oblastima: Horizontalno zakonodavstvo, Kvalitet vazduha, Upravljanje otpadom, Kvalitet vode, Zaštita prirode, Upravljanje hemikalijama, Buka, Klimatske promene, Šumarstvo, kao i oblasti finansiranja zaštite životne sredine. 

Preuzmite PDF

Šta smo disali između dva septembra?

Autori: Beogradska otvorena škola i RERI

Godina izdavanja: 2021

Prikaz Godišnjeg Izveštaja o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji za 2020. godinu.

Preuzmite PDF

Balkans United For Clean Air

Autori: Ognjan Pantić, Srđan Kukolj, Prim Dr sci med Tatjana Radosavljević, Mirko Popović, Denis Žiško, Samir Lameš, Miodrag Stojković

Godina izdanja: 2021.

Ova publikacija obrađuje šest tema: zagađenje vazduha u regionu; povezanost zagađenja sa virusom Covid-19; uticaj zagađenja vazduha na smrtnost; povezanost povećane stope steriliteta sa aerozagađenjem; ko su veliki zagađivači u regionu i monitoring i informisanje građana o zagađenju vazduha.

Publikaciju na engleskom jeziku možete preuzeti OVDE.

Analiza zakonodavnog okvira kvaliteta vazduha u Srbiji

Autor: Ognjan Pantić

Godina izdavanja: 2021

Analiza zakonodavnog okvira zaštite vazduha vrši pregled postojećeg stanja kvaliteta vazduha u Srbiji, uslova monitoringa kvaliteta vazduha i količine zagađenja koje dolazi iz pojedinačnih polutanata. Na sve to, Analiza ukazuje i značaj usvajanja Strategije zaštite vazduha, koja je sadržana u novom Progranu zaštite vazduha.

Preuzmi PDF

Reč dve o o održivom razvoju

Reč, dve o održivom razvoju

Autor: Predrag Momčilović 

Godina izdanja: 2021. 

Publikacija predstavlja ciljeve održivog razvoja koji se tiču zaštite životne sredine, objašnjava njihov sadržaj i daje pregled kakvo je stanje svetu i u Srbiji po nekom konkretnom pitanju koje dati cilj obrađuje. Cilj publikacije je da približi građanima važne teme iz zaštite životne sredine koje su obuhvaćene pomenutim ciljevima održivog razvoja. 

Preuzmite PDF

sdg publikacija cover

Izveštaj „Srbija 2030: razvojni prioriteti – izveštaj nedržavnog sektora”

Autori: Platforma "Održivi razvoj za sve"

Godina izdavanja: 2020.

Izveštaj „Srbija 2030: razvojni prioriteti – izveštaj nedržavnog sektora”, sačinjen od strane organizacija civilnog društva okupljenih oko Platforme „Održivi razvoj za sve“, predlaže ključne razvojne prioritete kojima Srbija treba da teži u narednoj deceniji kako bi obezbedila kvalitetniji život svojim građanima.

Preuzmite PDF

SDG

Srbija 2030: Pripremljenost za sprovođenje Agende 2030

Autori: Fondacija Centar za demokratiju, Centar za visoke ekomonske studije, Beogradska otvorena škola 

Godina izdavanja: 2020.

Izveštaj je pripremljen u okviru Platforme "Održivi razvoj za sve" koja ima za cilj da među najznačajnijim nedržavnim akterima u Srbiji, poput civilnog društva, poslovnog sektora, akademske i istraživačke zajednice, profesionalnih udruženja, medija i građana, uspostavi opštedruštveni dijalog o usklađivanju razvojnih prioriteta Srbije sa ciljevima sadržanim u Agendi za održivi razvoj 2030.

Preuzmite PDF

Kvalitet vazduha

Kvalitet vazduha u Republici Srbiji: Od merenja ka merama

Autori: Ilija Jovančević, Tatjana Avramović, Ognjan Pantić

Godina izdavanja: 2020

U ovoj publikaciji prikazan je pregled stanja kvaliteta vazduha u Srbiji, kao i uvid u to odakle dobijamo podatke o kvalitetu vazduha, koje institucije su nadležne u pogledu zaštite vazduha, ko su najveći emiteri i koje zagađujuće materije su prisutne u vazduhu.

Preuzmite PDF

Zagađenje vazduha i „COVID-19"

Autor: Srđan Kukolj

Godina izdavanja: 2020

U ovoj publikaciji najpre je pružena analiza štetnog uticaja zagađenja vazduha na javno zdravlje stanovništva, kao i analiza dostupnih naučnih radova koji se fokusiraju na povezanost između zagađenja vazduha u određenim područjima i stope oboljevanja od bolesti COVID19. 

Preuzmite PDF

Poglavlje 27 u Srbiji: Napredak u magli

Autori: Koalicija 27 

Godina izdanja: 2020.

Izveštaj "Poglavlje 27 u Srbiji: Napredak u magli" je sedmi godišnji izveštaj Koalicije 27 koji prati napredak Srbije u prenošenju i primeni zakonodavstva Evropske unije u okviru Poglavlja 27 - Životna sredina i klimatske promene, u sledećim oblastima: Horizontalno zakonodavstvo, Kvalitet vazduha, Upravljanje otpadom, Kvalitet vode, Zaštita prirode, Upravljanje hemikalijama, Buka, Klimatske promene, Šumarstvo, kao i oblasti finansiranja zaštite životne sredine. 

Preuzmite PDF

Kvalitet vazduha i proces evropskih integracija Srbije i Kosova – CoopAIRation

Autori: Ognjan Pantić, Elion Gerguri

Godina izdanja: 2019.

Cilj ovog dokumenta je da pruži pregled stanja kvaliteta vazduha za Srbiju i Kosovo, istakne ključne izazove i ponudi preporuke za unapređenje kvaliteta vazduha za Srbiju i Kosovo, kao i da predstavi pitanje kvaliteta vazudha kroz kontekst evropskih integracija.

Preuzmite PDF

WWF publikacija

Klimatske promene i upravljanje zaštićenim područjima Srbije

Autori: Varvara Aleksić, dr Predrag Lazarević, dr Imre Krizmanić

Godina izdanja: 2019.

Ova publikacija je izrađena u cilju unapređenja otpornosti zaštićenih područja na klimatske promene putem definisanja osnovnih mera za prevenciju i ublažavanje posledica klimatskih promena na zaštićena područja i njihovog integrisanja u planove upravljanja zaštićenim područjima. U Srbiji se na površini od 662.402 ha prostire 461 zaštićeno područje. U okviru projekta “Klimatske promene i zaštićena područja“ izabrano je 10 zaštićenih područja: Nacionalni park (NP) Tara, NP Đerdap, NP Fruška Gora, NP Kopaonik, Park prirode (PP) Stara planina, PP Golija, PP Tikvara, Specijalni rezervat prirode (SRP) Gornje Podunavlje, SRP Obedska bara i SRP Karađorđevo.

Preuzmite PDF
Uloga sindikata u procesu pravedne energetske tranzicije

Uloga sindikata u procesu pravedne energetske tranzicije

Autor: Predrag Momčilović

Godina izdanja: 2019.

Sindikalne organizacije mogu odigrati ključnu ulogu u procenjivanju i predviđanju potreba povezanih sa tranzicijom ka nisko-ugljeničnoj ekonomiji. Neophodno je da sindikati u Srbiji prepoznaju temu pravedne energetske tranzicije kao bitne za njihov rad, uz uključivanje u proces praćenja i kreiranja klimatskih i energetskih politika koje će osigurati dostojanstvene uslove rada i kvalitetna radna mesta.

Preuzmite PDF

12

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Bulevar oslobođenja 177 Beograd, Srbija 381 11 3065 800
logo

Energija, klima i životna sredina

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola Politika privatnosti