bos@bos.rs 381 11 3061 372
  • O BOŠ-u
  • POSTIGNUĆA
    • Rezultati
    • Realizovane aktivnosti
  • Kontakt
Logo
Dobro
upravljanje
  • O NAMA
    • Ciljevi
    • Partneri
    • Tim
    • Galerija
  • PROJEKTI
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • PUBLIKACIJE
    • Istraživački radovi
    • Ostala izdanja

Sažetak praktične politike: "Quality assurance and open data for ranking in Serbian higher education – we are ready for it"

Autorka: Sanja Nasevski

Godina izdanja: 2017.

U okviru TRAIN Programa (Think Tanks providing Research and Advice through Interaction and Networking) izrađen je sažetak praktične politike čiji je cilj da ukaže na slabu dostupost i korisnost informacija o kvalitetu visokog obrazovanja, kao i nedostatak resursa Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta što utiče nepovoljno na ceo proces spoljašnje provere kvaliteta i sam kvalitet visokog obrazovanja u Srbiji. Sažetak sadrži preporuke za unapređenje procesa spoljašnje provere kvaliteta, a u kontekstu novog Zakona o visokom obrazovanju.

Preuzmite PDF.

Finalni izveštaj nakon šest meseci rada Vlade Republike Srbije „Res Publika: Zakoni su javna stvar“, 2017.

Autori: Danijela Božović

Godina izdanja: 2017.

Iako postoji, institut javne rasprave u Srbiji se ne primenjuje u velikoj meri. Naime, jako mali broj zakona, podzakonskih akata i strategija razvoja su predmet javne rasprave. Zapravo, jedan od najneposrednijih načina učešća građana u izradi javnih politika, pa samim tim i u usvajanju zakona koji su predmet pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, jesu javne rasprave. U pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji kada se menja celo društvo, ovo još više dolazi do izražaja. Na koji način se sprovode javne rasprave kada je reč o Vladi Republike Srbije koja je osnovana avgusta 2016. godine? Ima li pomaka u prvih šest meseci rada Vlade, u odnosu na praksu iz prethodnih godna? Izveštaj pred Vama detaljno odgovara na ova pitanja. Izveštaj je deo istraživanja na istu temu i nastao je kao deo projekta „Res Publika: Zakoni su javna stvar“.

Preuzmite PDF.

Periodični izveštaj nakon 100 dana rada Vlade Republike Srbije „Res Publika: Zakoni su javna stvar“, 2016.

Autori: Danijela Božović i Vanja Dolapčev

Godina izdanja: 2016.

Iako postoji, institut javne rasprave u Srbiji se ne primenjuje u velikoj meri. Naime, jako mali broj zakona, podzakonskih akata i strategija razvoja su predmet javne rasprave. Zapravo, jedan od najneposrednijih načina učešća građana u izradi javnih politika, pa samim tim i u usvajanju zakona koji su predmet pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, jesu javne rasprave. U pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji kada se menja celo društvo, ovo još više dolazi do izražaja. Na koji način se sprovode javne rasprave kada je reč o Vladi Republike Srbije koja je osnovana avgusta 2016. godine? Ima li pomaka u prvih 100 dana rada Vlade, u odnosu na praksu iz prethodnih godina? Izveštaj pred Vama detaljno odgovara na ova pitanja. Izveštaj je deo istraživanja na istu temu i nastao je kao deo projekta „Res Publika: Zakoni su javna stvar“.

Preuzmite PDF.

Regionalna studija praktične politike „Civilno društvo i kreiranje javnih politika u procesu evropskih integracija: Studija slučaja javnih rasprava u Crnoj Gori i Srbiji“, 2017.

Autori: Vanja Dolapčev, Danijela Božović i Tamara Branković

Godina izdanja: 2017.

Pregovori o pristupanju Evropskoj uniji predstavljaju postupak koji u velikoj meri menja celo društvo. Kako je vlada ta koja vodi pregovore, ona treba da pruži svojim građanim novo okruženje koje će ići u njihovu korist. Jedan od najneposrednijih načina učešća građana u izradi javnih politika, pa samim tim i u usvajanju zakona koji su predmet pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, jesu javne rasprave. Na koji način se sprovode javne rasprave u Crnoj Gori i Srbiji, zemljama koje trenutno pregovoraju o pristupanju Evropskoj uniji? Da li građani imaju prilike da učestvuju? Da li postoje primeri dobre praske u tom pogledu? Ovim pitanjima se bavi ova studija. Rad je deo istraživanja na istu temu i nastao je kao deo tekućih aktivnosti Beogradske otvorene škole koje podržava program „Evropa za građane i građanke“.

Preuzmite PDF.

Sažetak praktične politike „Proaktivna transparentnost lokalnih samouprava u Srbiji: U raskoraku između propisa i praksi“, 2016.

Autori: Mihailo Gajić i Sanja Nasevski

Godina izdanja: 2016

U okviru projekta „Jačanje lokalne transparentnosti”, 2016. godine objavljen je sažetak praktične politike „Proaktivna transparentnost lokalnih samouprava u Srbiji: u raskoraku između propisa i praksi”. Sažetak se bavi problemom nedovoljne transparentnosti i dostupnosti informacija od javnog značaja na nivou lokalnih samouprava i sadrži preporuke za unapređenje proaktivne transparentnosti.

Preuzmite PDF.

Studija praktične politike „Proaktivna transparentnost javne uprave u Srbiji: (Ne)dostižan cilj?“, 2016.

Autori: Jovana Tripunović, Mihailo Gajić i Sanja Nasevski

Godina izdanja: 2016

U okviru projekta „Jačanje lokalne transparentnosti”, 2016. godine objavljena je studija praktične politike „Proaktivna transparentnost javne uprave u Srbiji: (ne)dostižan cilj”. Studija je fokusirana na problem nedovoljne proaktivne transparentnosti organa javne uprave u Srbiji (posebno jedinica lokalnih samouprava) i neadekvatan format informatora o radu koji ne ispunjava svoje osnove ciljeve. Studija nudi preporuke za unapređenje proaktivne transparentnosti javne uprave u Srbiji i otvaranje podataka u okviru informatora o radu.

Preuzmite PDF.

Sažetak praktične politike „Ticking Boxes: CSOs in Policy-Making in the European Union Accession Negotiations in Serbia“, 2016.

Autori: Danijela Božović, Tamara Branković i Vanja Dolapčev

Godina izdanja: 2016.

Kako organizacije civilnog društva prate pristupne pregovore o članstvu u Evropskoj uniji u Srbiji? Da li koriste sve mogućnosti na raspolaganju? Šta su uradile od otvaranja pristupnih pregovora 2014. godine? Sažetak pred vama je pokušao da dâ odgovore na ova pitanja, te preporuči popravljanje postojeće prakse u ovoj oblasti. Rad je deo istraživanja na istu temu i nastao je kao deo tekućih aktivnosti Beogradske otvorene škole koje podržava program Fondacije Instituta za otvoreno društvo i program „Evropa za građane i građanke“. Rad je na engleskom jeziku. 

Preuzmite PDF. 

Sažetak praktične politike „Development Means Partnership: Partnership Principle in Regional Development Policy in Serbia“, 2016.

Autori: Vanja Dolapčev i Danijela Božović

Godina izdanja: 2016.

Ovaj rad predstavlja sažeti i jednostavniji prikaz obimnog jednogodišnjeg istraživanja postojećeg stanja i najboljih praksi, te preporuka za primenu principa partnerstva u politici regionalnog razvoja u Srbiji. Zajedno sa studijom praktične politike, pregledima stanja i infografikom, sažetak je deo plodova vrednog rada na projektu „Partnerstvo za razvoj: Unapređenje uloge civilnog društva u razvoju regionalne politike u Srbiji“. Rad je na engleskom jeziku.

Preuzmite PDF.

Studija praktične politike „Partnerstvo za razvoj: Primena principa partnerstva u politici regionalnog razvoja u Srbiji“, 2015.

Autori: Vanja Dolapčev i Danijela Božović

Godina izdanja: 2015.

Nakon gotovo jednogodišnjeg istraživanja o stanju partnerstva između zainteresovanih strana i vlasti u politici regionalnog razvoja u Srbiji, ključni nalazi, te preporuke za popravljanje stanja su postale deo studije koja se po prvi put bavila ovim pitanjem u Srbiji na ovakav način. Studija je deo projekta „Partnerstvo za razvoj: Unapređenje uloge civilnog društva u razvoju regionalne politike u Srbiji“. 

Preuzmite PDF.

Regionalna studija praktične politike „Out of the EU Waiting Room: Civil Society Participation in the Light of the „New Approach“ to Enlargement to the Western Balkans“, 2015.

Autori: Ana Novaković, Danijela Božović, Tamara Branković, Vanja Dolapčev, Davide Denti, Caterina Ghobert i Lavdrim Lita

Godina izdanja: 2015.

Kao obiman istraživački rad u državama Zapadnog Balkana sedam autora iz različitih evropskih država, nastala je studija pred vama. Studija se bavi stanjem učešća civilnog društva u tekućem procesu evropskih integracija u državama Zapadnog Balkana, ali i nudi praktična rešenja za poboljšanje stanja u ovom pogledu. Rad je na engleskom jeziku.

Preuzmite PDF.

Pregled stanja „Zadovoljstvo primenom principa partnerstva u politici regionalnog razvoja u Srbiji“, 2015.

Autor: Centar za evropske integracije Beogradske otvorene škole

Godina izdanja: 2015.

Nakon sagledavanja stanja u politici regionalnog razvoja u Srbiji, uočilo se da je jedan od uzorka za isto, gotovo izostanak partnerstva između zainteresovanih strana. Pregled stanja pred vama predočava stanje i gledišta zainteresovanih strana o ovoj temi. Pregled stanja je deo projekta „Partnerstvo za razvoj: Unapređenje uloge civilnog društva u razvoju regionalne politike u Srbiji“.

Preuzmite PDF.

Pregled stanja „Pravni i strateški okvir u politici regionalnog razvoja u Srbiji“, 2015.

Autor: Centar za evropske integracije Beogradske otvorene škole

Godina izdanja: 2015.

Kao prvi korak u sagledavanju problema primene partnerstva u politici regionalnog razvoja u Srbiji, pregled stanja pred vama daje kraći prikaz prijemčiv građanima i zainteresovanim stranama o stanju politike regionalnog razvoja u Srbiji. Pregled stanja je deo projekta „Partnerstvo za razvoj: Unapređenje uloge civilnog društva u razvoju regionalne politike u Srbiji“. 

Preuzmite PDF.

Infografika „Princip partnerstva u politici regionalnog razvoja u Srbiji“, 2015.

Autor: Centar za evropske integracije Beogradske otvorene škole

Godina izdanja: 2015.

Kako bi lakše dosegli građane, te zainteresovane strane, ova infografika nudi jednostavan prikaz postojećeg stanja kada je reč o primeni principa partnerstva u politici regionalnog razvoja u Srbiji. Infografika je nastala na projektu „Partnerstvo za razvoj: Unapređenje uloge civilnog društva u razvoju regionalne politike u Srbiji“. 

Preuzmite PDF.

Studija praktične politike „Delotvorni uticaj projekata udruženja finansiranih iz budžeta jedinica lokalne samouprave“, 2014.

Autorka: Ivana Radić Milosavljević

Godina izdanja: 2014.

Studija „Delotvorni uticaj projekata udruženja finansiranih iz budžeta jedinica lokalne samouprave“ izrađena je u okviru projekta „ReForce – Jačanje uloge organizacija civilnog društva u razvoju zajednice i reformi javne uprave“ koji izvode Beogradska otvorena škola (BOŠ) i Stalna konferencija gradova i opština – Savez gradova i opština Srbije (SKGO). Ovim projektom BOŠ i SKGO osnažuju organizacije civilnog društva i javnu upravu za partnerski pristup kreiranju lokalnih politika i unapređuju ulogu civilnog društva u razvoju lokalne zajednice. Projektom se unapređuju procedure za dodelu sredstava udru­ ženjima i poboljšava transparentnost i odgovornost javne uprave u upravljanju sredstvima namenjenim udruženjima. Ovim projektom razvijen je i primenjen model partnerskog pristupa civilnog društva i lokalne samouprave u procesu kreiranja lokalnih politika i razvoju zajednice. Projekat je finansiran sredstvima Evropske unije u okviru Programa „Podrška civilnom društvu 2012“. Projekat je sufinansirala Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije.

Preuzmite PDF.

Studija praktične politike „Transparentnost energetskog odlučivanja na lokalnom nivou“

Autor: Aleksandar Macura

Godina izdanja: 2014.

Ovaj rad više predstavlja svojevrsni vodič građanima o energetskoj politici na lokalnom nivou, tj. kako da dobiju potrebne podatke od svoje lokalne vlasti, a u vezi sa energetskim pitanjima. Studija je deo projekta „Energetska transparentnost: Put ka održivom lokalnom razvoju i suzbijanju energetskog siromaštva“. 

Preuzmite PDF.

Studija praktične politike „Od principa do prakse: Ka delotvornim i efikasnim regionalnim razvojnim agencijama u Republici Srbiji“, 2014.

Autori: Slobodan Ocokoljić i Vanja Dolapčev

Godina izdanja: 2014.

Kao „kruna“ projekta „Razvoj zaista: Evaluacija uticaja i učinaka regionalnih razvojnih agencija u Srbiji“, te istoimenog istraživanja, nastala je ova studija koja, osim preseka stanja u regionalnim razvojnim agencijama u Srbiji, nudi i preporuke za popravljanje istog, naročito kada je reč o saradnji sa zainteresovanim stranama. 

Preuzmite PDF.

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Bulevar oslobođenja 177 Beograd, Srbija 381 11 3065 800
logo

Dobro upravljanje

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola Politika privatnosti