bos@bos.rs +381 60 68 07 020
  • O BOŠ-u
  • O nama
    • Ciljevi
    • Partneri
    • Galerija
  • PROJEKTI
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • POSTIGNUĆA
    • Rezultati
    • Realizovane aktivnosti
  • Kontakt
Logo
Civilno
društvo
  • Razvoj civilnog društva
    Razvoj civilnog društva
    • Mentorska podrška
    • Ekspertska podrška
    • Obuke
    • Finansijska podrška

Beogradska otvorena škola uz podršku programa Evropa za građane i građanke sprovodi projekat „YOU4EU – Učešće građana 2.0“, sa ciljem da podrži i podstakne učešće građanki i građana Evrope u procesima donošenja odluka i kreiranja politika na nivou Evropske unije.

Učešće građana u procesima donošenja odluka i kreiranja politika na svim nivoima vlasti je jedan od glavnih stubova demokratskih društava i demokratske kulture. Građani imaju snagu da budu pokretač promena i pravo da na različite načine budu uključeni u rasprave o pitanjima, problemima ili politikama od javnog značaja.

Ovaj projekat je, stoga, osmišljen tako da motiviše građanke i građane i da im da mogućnost da se aktivno uključe u dijalog sa javnim funkcionerima na nivou EU, ali i u svojim nacionalnim državama. Projekat prati debatu o budućnosti Evropske unije u svetlu Bregzita, izbora za Evropski parlament u maju 2020. godine i primene Strategije proširenja (Verodostojna perspektiva proširenja na Zapadni Balkan) i pratećih inicijativa. Aktivnosti na projektu će omogućiti građanima da steknu uvid i razmisle o scenarijima budućnosti Evropske unije koji su predstavljeni u Beloj knjizi Evropske komisije. Kroz direktne kontakte sa nosiocima vlasti, građanima će biti pružena prilika da preispituju i diskutuju o planovima, prioritetima, aktivnostima i rezultatima politika koje sprovodi EU. Građanke i građani će kroz projekat moći i da predlože nove i inovativne načine za komunikaciju s javnim funkcionerima, a najbolja ideja će dobiti i novčanu podršku za realizaciju. S obzirom na to da dve organizacije koje učestvuju na projektu dolaze iz država koje su kandidati za članstvo u EU, dok tri dolaze iz zemalja članica EU, važan aspekat ovog projekta je i razmena iskustava između građana Evropske unije i građana Evrope, koji ima potencijal da rezultira konstruktivnom akcijom ka jačanju socijalne i političke kohezije na evropskom kontinentu. Tokom implementacije ovog projekta biće korišćeni novi mediji i kanali komunikacije koji će podstaknuti uključivanje mlađih generacija u navedene procese. Težiće se kontinuiranom poboljšanju politika i rešavanju postojećih i novih izazova i problema, između ostalog, i kroz građanske debate.

Dodatni doprinos daće i istraživanje koje će projektni partneri sprovesti  u 5 partnerskih zemalja i uključiti više od 300 građana. Cilj istraživanja je da ispita koji su dostupni kanali komunikacije između građana i javnih vlasti, kao i da pruži preporuke za aktivnije učešće građana u debatama koje se tiču budućnosti Evrope. Ovo istraživanje će biti sprovedeno u tri faze:

-          Prva faza podrazumeva prikupljanje pitanja građana i građanki putem društvenih mreža, postojećih i novih onlajn platformi.  Građani će imati priliku da postave pitanje javnim funkcionerima o budućnosti Evrope, a istraživači će se potruditi da dođu do odgovora. U ove onlajn debate će se, kao učesnici ili moderatori, uključiti kandidati za Evropski parlament na izborima 2019, predstavnici država pri EU i članovi pregovaračkih timova zemalja kandidata. Teme koje će ove debate obuhvatiti tiču se aktuelnih pitanja – proširenje EU, Bregzit, stanje četiri slobode, izbore za Evropski parlament, evropsko građanstvo, i drugo.

-          Na osnovu prikupljenih pitanja u prvoj fazi, u drugoj će biti kreiran upitnik za donosioce odluka kako u zemljama članicama EU, tako i u zemljama kandidatima za članstvo.

-          Poslednja faza ovog istraživanja podrazumeva izradu analitičke studije, sastavljenu od 50 ključnih pitanja za budućnost Evrope, koja će biti predstavljena donosiocima odluka na nivou EU.

Prioriteti projekta su da građanke i građane podstakne na aktivni dijalog o budućnosti Evrope i preispitivanje mehanizama za suprotstavljanje rastućem evroskepticizmu u, i van Evropske unije.  

Opšti cilj projekta jeda promeni poziciju građanki i građana  Evrope od pasivnih posmatrača do aktivnih pokretača društvenih promena.

Specifični ciljevi projekta su da:

  • građane Evrope osnaži dovoljno da postanu aktivni učesnici i zagovarači promena;
  • se razvije svest o ulozi građana i njihovom mogućem uticaju na proces donošenja odluka;
  • podstakne građanske debate i e-participaciju u pitanjima koja se tiču razvojnih politika;
  • omogući razmenu iskustava među građanima u državama članicama Evropske unije i državama kandidatima za članstvo.

Aktivnosti na projektu će omogućiti: ostvarivanje direktnih kontakata između građanstva i  donosioca odluka; istraživanje mišljenja građana širom Evrope o budućnosti EU; prekograničnu saradnju ključnih aktera i razvoj inovativnih instrumenata koji za cilj imaju da podstaknu direktno učešće građana u procesu donošenja odluka.

Očekivani rezultati projekta su:

  • osnaženi i motivisani građani  da pokreće i učestvuje u debatama;
  • predlozi za poboljšanje specifičnih aspekata evropskih politika koji se odnose na participaciju građana;
  • snažniji uticaj individualnih inicijativa građana;
  • unapređenje znanja i iskustava u cilju smanjenja evroskepticizma.

Projektne aktivnosti se sprovode u četiri faze:

  1. Početna faza podrazumeva razvoj toka projektnih aktivnosti i uspostavljanje metodologija rada, rasporedjivanje aktivnosti između partnera i određivanje administrativnih pravila.
  2. Faza istraživanja obuhvata sakupljanje pitanja građana putem društvenih mreža, kreiranje upitnika i studije praktične politike, koja će obuhvatiti 50 najčešće postavljenih i najvažnijih pitanja građana.
  3. Faza učešća podrazumeva organizaciju onlajn takmičenja na nivou Evrope na kom će učesnici moći da predlože inovativnu alatku koja će na neki način doprineti uključivanju građana u procese donošenja odluka i rasprave o budućnosti Evropske unije.
  4. Poslednja faza – faza debatovanja odnosi se na organizaciju četiri debate u Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj i Crnoj Gori i jedne u Briselu, gde će biti predstavljeni rezultati i doprinosi projekta.

Organizacije koje učestvuju u implementaciji projekta su: Beogradska otvorena škola iz Srbije, Institut alternativa iz Crne Gore, GONG iz Hrvatske, PiNA iz Slovenije i Civio iz Španije, dok će projekat obuhvatiti oko 800 direktnih učesnika, budućih lidera promena. Putem medija, društvenih mreža i internet portala, projekat će dosegnuti do 370 000 građana širom Evrope.

Projekat se izvodi u periodu od 18 meseci, od 1. septembra 2018. do 29. februara 2020.

Projekat WEB4YES je regionalna inicijativa usmerena na osnaživanje organizacija civilnog društva za učešće u donošenju odluka i predlaganje izmena u politici zapošljavanja mladih u 6 zemalja Zapadnog Balkana. U okviru projekta planira se formiranje nacionalnih i regionalnih foruma na temu zapošljavanja, zapošljivosti i preduzetništva mladih; treninzi na temu aktivnog zagovaranja za izmene praktičnih politika; program finansijske podrške za organizacije civilnog društva, kao i formiranje Internet platforme za lakši pronalazak posla namenjen mladima u regionu.   

Koordinator projekta je Beogradska otvorena škola, a partneri na projektu su Asocijacija za demokratski prosperitet – ZID (Crna Gora), NGO Lens (Kosovo), Asocijacija Beyond Barriers (Albanija), Institut za omladinski razvoj – KULT (Bosna i Hercegovina), Nacionalni omladinski savet Makedonije i Međunarodni centar Olof Palme (Švedska).

Projekat WEB4YES je podržan sredstvima Evropske komisije, a sve projektne aktivnosti će trajati 36 meseci, u periodu od decembra 2017. do decembra 2020. godine.

Inicijativa "Civilno društvo za otvorene podatke na lokalnom nivou" predstavlja nastavak aktivnosti Beogradske otvorene škole u zagovaranju reformatiranja informatora o radu odnosno objave informatora u mašinski čitljivom formatu otvorenih podataka. Inicijativa je deo projekta "Otvoreni podaci - otvorene mogućnosti" koji sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). Inicijativa se sprovodila u periodu od 1. jula do 31. decembra 2017. godine.

Cilj inicijative je jačanje lokalnih zajednica za upotrebu otvorenih podataka u cilju unapređenja života građana. Inicijativa je posebno fokusirana na izradu informatora o radu u odabranim lokalnim samoupravama, koje istovremeno predstavljaju pilote za upotrebu aplikacije za izradu informatora. Takođe, inicijativa podstiče upotrebu nastalih informacija i setova otvorenih podataka iz informatora od strane lokalnih organizacija civilnog društva.

Krajnji rezultat projekta je 5 uspešnih studija slučaja upotrebe otvorenih podataka iz informatora o radu na lokalnom nivou, od strane lokalnih organizacija civilnog društva: Nacionalne koalicije za decentralizaciju, koja je proizvela portal Samo da pitam, Narodnog parlamenta, koji je proizveo portal E prigovor, Inženjera zaštite životne sredine, koji su proizveli portal Eko dinar, Cetre, koja je proizvela portal Otvoreni porezi.

Beogradska otvorena škola (BOŠ), zajedno sa Centrom za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) pružila je mentorstvo i podršku gorenavedenim organizacijama, kroz aktivnosti koje implementira UNDP.

Projekat je imao za cilj da obezbedi uslove za stvaranje održivog okvira za organizovanje radnika u preduzećima koji počiva na zaštiti i unapređenju prava vezanih za rad, konsultativnom procesu i radničkoj participaciji u kreiranju politike preduzeća u Srbiji. Postojeći praktično-politički i zakonski okvir u Srbiji nije u dovoljnoj meri iskorišćen kada je u pitanju unapređenje položaja radnika u preduzećima. Veliki broj radnika u preduzećima u Srbiji se nalazi van sistema sindikalnog organizovanja. Neophodno je iskoristiti postojeće mogućnosti i unaprediti postojeće okvire (strateške i zakonske) za zaštitu i unapređenje prava vezanih za rad, kao i za delotvorniju radničku participaciju u kreiranju politike preduzeća u Srbiji. Saveti zaposlenih (Radnička veća) predstavljaju jedan od mehanizama za ostvarivanje ovih ciljeva.

Specifični cilj projekta:

Unaprediti praktično-politički okvir za osnivanje Saveta zaposlenih (Radničkih veća) u Srbiji.

Projekat se sastojao iz sledećih aktivnosti:

  1. Izrada predloga za praktičnu politiku za uspostavljanje i funkcionisanje Saveta zaposlenih u preduzećima;
    • Mentorski program;
    • Organizacija i i izvođenje 2 konsultativne radionice;
  2. Informisanje i upoznavanje zainteresovanih strana sa konceptom Saveta zaposlenih;
    • Organizacija i izvođenje 4 okrugla stola.

 

Projekat se izvodio u periodu od 1. marta 2014. do 31. novembra 2016. godine.

Organizacije civilnog društva uključene u projekat (reprezentativni sindikati koji se bave pitanjima vezanim za radne odnose i prava na osnovu rada i OCD koje se bave pitanjima zapošljivosti mladih) ne poseduju dovoljno izgrađene kapacitete da strateški pristupe procesu javnog zagovaranja konkretnih rešenja za unapređenje pojedinih javnih politika, koja su zasnovana na istraživanjima i dokazima, transparentnosti i odgovornosti vlasti u procesu donošenja odluka za unapređenje ovih javnih politika, ali i uključivanju nevladinih aktera u ovaj proces. U procesu kreiranja javnih politika u Srbiji nedostaje pluralizam rešenja koji će omogućiti delotvornije rešavanje problema i transparentniji proces donošenja odluka.

Cilj projekta:

Uspostaviti transparentan, inkluzivan i odgovoran proces kreiranja javnih politika u Srbiji.

Osnažiti organizacije civilnog društva za javno zagovaranje praktično-političkih problema, koje počiva na dokazima, transparentosti i inkluzivnosti u procesu donošenja odluka.

Aktivnosti:

  1. Mentorstvo u izradi predloga za praktičnu politiku (policy papers) sa konkretnim preporukama za unapređenje javnih politika;
  2. Mentorstvo u izradi strateških okvira za kampanje javnog zagovaranja primene preporuka iz predloga za praktičnu politiku;
  3. Mentorstvo i monitoring sprovođenja kampanja javnog zagovaranja.

 

P4OCD projekat se izvodi od 1. marta 2014. godine. Ovo je treća faza izvođenja projekata za podršku 10 organizacija civilnog društva u oblasti kreiranja i sprovođenja praktičnih politika. Projekat podržava Solidar Suisse Srbija.

Cilj projekta „Jačanje lokalne transparentnosti” je bio unapređivanje transparentnosti rada jedinica lokalnih samouprava u Srbiji, kao i podizanje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva za prikupljanje i upotrebu informacija nastalih u radu njihovih lokalnih samoprava. Projekat je trajao 18 meseci, od decembra 2014. godine do maja 2016. godine.

Projekat je obuhvatio istraživanje transparentnosti rada svih lokalnih samouprava u Srbiji putem monitoringa njihovih internet prezentacija i analize dostupnosti relevantnih dokumenata nastalih u njihovom radu. Na ovaj način, izvršen je uvid u trenutno stanje ali i postavljen temelj za unapređenje usluga lokalnih samouprava namenjenih građanima. Jedinice lokalne samouprave su osnažene za razvijanje novih, ali i jačanje postojećih mehanizama za transparentan i odgovoran pristup u svom radu.

Drugi deo projekta je obuhvatio trening "Imamo nešto protiv korupcije", koji je podrazumevao jačanje 50 organizacija civilnog društva za zagovaranje i monitoring transparentnosti i borbu protiv korupcije na lokalnom nivou. Osnažene, ove organizacije su se umrežile sa ciljem borbe protiv korupcije, i sa ciljem da stvore podsticajnije okruženje za građane i njihove inicijative u vezi sa unapređivanjem rada lokalnih samouprava. 

U okviru projekta, sproveden je Program podrške kroz dodelu malih grantova, kroz koji su podržani sledeći projekti: „Jačanje transparentnosti lokalnih vlasti: Sečanj po meri građana“, koje je sprovelo udruženje građana „Moć reči“ iz Sečnja, „Da li znaš da imaš pravo da znaš“, koje je sprovelo udruženje građana „Građanski savet opštine Mali Zvornik“ iz Malog Zvornika, „Podizanje kapaciteta za povećanje transparentnosti“ koje je sprovelo udruženje građana „Podrinjski anti korupcijski tim“ iz Loznice, „Unapređenje transparentnosti javnih finansija u opštini Opovo“, koje su sprovela udruženja „Inicijative mladih Opovo“ i Centar za razvoj demokratskog društva „EUROPOLIS“ i „Jačanje lokalne transparentnosti unapređenjem dostupnosti informacija od javnog značaja“ udruženja „Intermedia“ i „Zelena planeta“ iz Blaca.

Kao rezultat projekta, ustanovljen je nivo transparentnosti rada lokalnih samouprava, kreirana je otvorena, svima dostupna, onlajn bazu svih dokumenata od javnog interesa koji su nastali kao plod rada lokalnih samouprava. Baza je dostupna na sajtu www.dostup.no.

U okviru projekta kreirane su preporuke za unapređenje proaktivne transparentnosti na lokalnom i nacionalnom nivou Proaktivna transparentnost lokalnih samouprava: neophodan element dobre uprave i uslov za participaciju građana, predlog praktične politike Proaktivna transparentnost lokalnih samouprava u Srbiji: u raskoraku između propisa i praksi, kao i studija praktične politike "Proaktivna transparentnost javne uprave u Srbiji: (ne)dostižan cilj.

Na osnovu rezultata istraživanja sprovedenog kroz ovaj projekat, učešćem u Posebnoj međuministarskoj grupi za izradu drugog Akcionog plana za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu u Republici Srbiji za 2016. i 2017. godinu, Beogradska otvorena škola je uspešno zagovarala proaktivnu transparentnost i otvaranje podataka u okviru informatora o radu. Obaveza je uvedena u okviru Akcionog plana za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu u Republici Srbiji za 2016. i 2017. godinu.

Projekat “Jačanje lokalne transparentnosti” je sprovela Beogradska otvorena škola u partnerstvu sa Topličkim centrom za demokratiju i ljudska prava i u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština, a podržala Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji. Projekat je sufinansirala Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije.

Projektom „ReForce“ Beogradske otvorene škole osnažene su organizacije civilnog društva i javna uprava za partnerski pristup u kreiranju lokalnih politika, uvođenjem nove usluge Savetodavnog centra SKGO za održivu saradnju OCD i javne uprave, razvijanjem onlajn platforme za podršku procesu kreiranja lokalnih politika, unapređujući ulogu OCD u razvoju lokalne zajednice. Projekat je trajao od novembra 2013. do januara 2015. godine.

Projektom su se unapredile procedure za dodelu grantova OCD i poboljšana je transparentnost i odgovornost javne uprave u upravljanju lokalnim fondovima kroz:

- uspostavljanje delotvornog okvira za raspolaganja sredstvima iz lokalnih fondova namenjenim OCD;
- pokretanje i sprovođenje lokalnih inicijativa OCD u saradnji sa javnom upravom, u skladu sa lokalnim potrebama;
- preporuke za unapređenje procedura za dodelu sredstava OCD.

Opšti cilj projekta je podrška saradnji između organizacija civilnog društva i javne uprave radi stvaranja sistemskog, održivog i efikasnog partnerstva u procesu kreiranja praktičnih politika i donošenja odluka na lokalnom nivou.

Specifični ciljevi projekta su:

  • Razviti institucionalizovan, delotvoran dijalog za učvršćivanje uloge organizacija civilnog društva u razvoju lokalne zajednice;
  • Unaprediti procedure za dodelu grantova organizacijama civilnog društva u skladu sa potrebama i strateškim prioritetima lokalnih zajednica;
  • Ojačati ulogu organizacija civilnog društva u poboljšanju transparentnosti i odgovornosti javne uprave u efikasnom upravljanju lokalnim fondovima predviđenim za organizacije civilnog društva.

Aktivnosti na projektu:

  1. Izrada studije praktične politike;
  2. Trening za jačanje kapaciteta udruženja i službenika lokalne samouprave „Partnerstvo javnog i civilnog sektora u kreiranju lokalnih razvojnih politika“;
  3. Izrada veb platforme „Paket za podršku lokalnom razvoju“;
  4. Inicijativa javnog zagovaranja „Podrška institucionalnom dijalogu civilnog društva i javne uprave“, koja se sastoji od tri podaktivnosti: 
    4.1. Konsultativni dijalog;
    4.2. Kampanja javnog zagovaranja u 5 lokalnih samouprava;
    4.3. Program podrške lokalnim udruženjima kroz dodelu malih grantova u 5 lokalnih samouprava.

Partner na projektu je Stalna konferencija gradova i opština – savez gradova i opština Srbije. Saradnici na projektu su Agencija za evropske integracije i saradnju sa udruženjima Grada Beograda i Regionalna razvojna agencija „Zlatibor“.

Projekat se realizovao uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji i Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije u periodu od 28. novembra 2013. do 28. januara 2015.

BOŠ od 1993. godine pruža mentorsku, eskpertsku i administrativnu podršku organizacijama civilnog društva sa ciljem njihovog razvoja i unapređenja njihove uloge u društvenim promenama i procesu evropskih integracija.

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Bulevar oslobođenja 177 Beograd, Srbija +381 60 68 07 020
logo

Civilno društvo

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola Politika privatnosti