bos@bos.rs +381 60 68 07 020
  • O BOŠ-u
  • O nama
    • Ciljevi
    • Partneri
    • Galerija
  • PROJEKTI
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • POSTIGNUĆA
    • Rezultati
    • Realizovane aktivnosti
  • Kontakt
Logo
Civilno
društvo
  • Razvoj civilnog društva
    Razvoj civilnog društva
    • Mentorska podrška
    • Ekspertska podrška
    • Obuke
    • Finansijska podrška

Beogradska otvorena škola (BOŠ) uz podršku Švedske sprovodi projekat „Mladi i mediji za demokratski razvoj“ (MAY4DD) koji ima za cilj da podstakne partnerstva između medija i udruženja mladih ili udruženja za mlade, fondacija i zadužbina koje se bave pitanjima mladih (OCD za mlade) zarad demokratizacije društva i poštovanja vladavine prava i ljudskih prava na lokalnom nivou. Projekat je pokrenut u junu 2021. godine i trajaće do 31. maja 2025. godine.

Nestabilna demokratija u Republici Srbiji direktno utiče na nedostatak transparentnosti, nezavisnosti i pluralizma medija, istraživačko novinarstvo, građanski aktivizam i posvećenost mladih rešavanju socijalnih i političkih pitanja.

U drugom ciklusu biće podržano 8 OCD za mlade i 8 medija, koji će zajednički sprovoditi svojih 8 partnerskih projekata.

BOŠ će kroz finansijsku i mentorsku podršku, ali i program jačanja kapaciteta 20 partnera na godišnjem nivou, nastojati da medije, omladinski sektor i mlade osnaži i podstakne da aktivno doprinose promovisanju demokratskih vrednosti, vladavine prava i ljudskih prava, a posebno u svojim lokalnim zajednicama.

Grupe koje su u fokusu ovog projekta suočavaju se sa velikim brojem izazova, i dok lokalnim medijima nedostaju novi alati za proveru činjenica i istraživačko novinarstvo zasnovano na dokazima koji bi mogli da spreče lažne vesti i poboljšaju medijsku pismenost, mladi se suočavaju sa veoma slabim uključivanjem u procese donošenja odluka i smanjenim omladinskim aktivizmom.

Osim toga, sadržaj koji je plasiran u medijima nije prilagođen mladima, što ćemo ovim programom pokušati da premostimo kroz kontinuiran rad sa omladinskim udruženjima i fokusom na partnerske projekte i inicijative.

Opšti cilj Programa je da doprinese jačanju demokratske prakse, vrednostima vladavine zakona i ljudskih prava u Srbiji, kroz izveštavanje nezavisnih medija i aktivizam OCD za mlade.

Specifični ciljevi Programa su:

  • Omogućiti održivo partnerstvo između medija i OCD za mlade u rešavanju problema demokratizacije, ljudskih prava i vladavine zakona u lokalnom kontekstu;
  • Poboljšati i podstaći učešće mladih u mobilizaciji zajednice radi sprovođenja neophodnih demokratskih promena;
  • Unaprediti kvalitet i standarde istraživačkog izveštavanja, medijske pismenosti i borbe protiv lažnih vesti u Srbiji.

 

Projekat „Mladi i mediji za demokratski razvoj“ činiće sledeće celine:

Programska aktivnost 1: Finansijska podrška medijima i OCD za mlade

Finansijska i mentorska podrška biće pružena za ukupno 8 projekata na godišnjem nivou u četiri ciklusa, a svaki projekat će razvijati i sprovoditi jedna omladinska OCD ili OCD za mlade i jedna medijska organizacija, tako da će svake godine biti najmanje 16 korisnika programa.

Programska aktivnost 2: Program jačanja kapaciteta

Kako bi se unapredili kapaciteti odabranih OCD i medija i obezbedila održivost projekta, ova aktivnost će biti implementirana u nekoliko metodološki različitih ali komplementarnih pod-aktivnosti. Program jačanja kapaciteta i umrežavanja će biti organizovan na tri nivoa. Prvi nivo podrazumeva grupne treninge u skladu sa potrebama svih programskih partnera. Drugi nivo treninga podrazumeva radionice prilagođene specifičnim potrebama medija i OCD za mlade, dok će treći nivo pružiti prostor za individualne treninge koji će partnerima omogućiti da se fokusiraju na razvoj organizacije, kao i na njene kratkoročne i dugoročne ciljeve.

Programska aktivnost 3: Akademija istraživačkog novinarstva 2.0

Akademija će biti organizovana u formi obrazovnog tromesečnog programa sa ciljem da mladim novinarima/novinarkama omogući razne obuke, mentorsku podršku i umrežavanje sa iskusnim novinarima. Akademija će mladim istraživačkim novinarima i novinarkama pružiti neophodna znanja, veštine i alate kako bi samostalno, ali uz mentorstvo iskusnih kolega i finansijsku podršku, kreirali medijske proizvode.

Ovaj četvorogodišnji program predstavlja sinergiju između medija, omladinskih organizacija i mladih koji rade na istoj misiji dalje demokratizacije srpskog društva. Partnerstvo između medija i OCD za mlade zasnivaće se na zajedničkim vrednostima i idejama, kao i predlozima projekta koje će podnositi u partnerstvu, istovremeno zadržavajući poseban korpus aktivnosti.

 

Više o projektu možete pronaći na sajtu mingl.rs

Podaci godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Republike Srbije za 2019. godinu, ukazuju da nije postignut napredak u uspostavljanju povoljnog okruženja za razvoj i finansiranje civilnog društva, kao i da su potrebni su dalji napori kako bi se osigurala sistematska saradnja između vlade i civilnog društva. 

U cilju razvoja dijaloga između civilnog i javnog sektora, Beogradska otvorena škola će u periodu od 2021 do 2023 sprovoditi projekat “Dijalog promena: Podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti”. Projekat će biti realizovan u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska, manjinska prava i društveni dijalog, Republičkim sekratarijatom za javne politike, Centrom za javne politike EU Univerziteta u Beogradu, Olof Palme Centrom kao i sa Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske.


Ciljevi projekta

Opšti cilj projekta je pružanje doprinosa reformama u Srbiji zasnovanim na dijalogu zainteresovanih strana.

Specifični ciljevi:

  • Podrška dijalogu o javnim politikama zasnovanom na dokazima i saradnji organizacija civilnog društva i javnih vlasti;
  • Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za osmišljavanje, sprovođenje, praćenje i evaluaciju javnih politika;
  • Unapređenje razumevanja šire javnosti o potrebi i rezultatima dijaloga organizacija civilnog društva i javnih vlasti u procesu donošenja odluka i rešavanja problema.

 

 Glavne aktivnosti projekta su:

  • Finansijska podrška projektima organizacija civilnog društva usmerenih na dijalog, rešavanje problema i pozitivne promene u konkretnim javnim politikama;
  • Finansijska podrška istraživanjima usmerenih na rešavanje konkretnih problema u zajednici;
  • Razmena znanja i iskustva vezana za multi-sektorski dijalog o rešavanju konkretnih problema u zajednici;
  • Jačanje kapaciteta OCD za delotvorno uključivanje u procese donošenja odluka i kreiranje javnih politika;
  • Promovisanje primera dobre prakse dijaloga organizacija civilnog društva i organa javnih vlasti koji vode ka procesu reformi.

 

 Očekivani rezultati:

  • Najmanje 100 organizacija civilnog društva će ojačati svoje tehničke kapacitete zahvaljujući mentorskoj podršci, saradnji sa istraživačima i dodatnoj podršci za sticanje znanja i njenoj primeni u procesima donošenja odluka.
  • Najmanje 40 organizacija civilnog društva će dobiti finansijsku i mentorsku podršku za sprovođenje projekata koji će biti usmereni na institucionalne promene u više različitih oblasti javnih politika.
  • Najmanje 30 pojedinaca (profesora, istraživača, naučnih saradnika) će dobiti finansijsku podršku za sprovođenje istraživanja usmerenih na osnaživanje OCD za uticaj na reformske procese u zajednici;
  • Predstavnici vlasti i donosioci odluka u najmanje 60 lokalnih samouprava će imati pristup podacima i rezultatima istraživanja kreiranim kroz aktivnosti na projektu i steći će znanja o razvoju javnih politika zahvaljujući programu za igradnju kapaciteta u javnim politikama;
  • Najmanje 5 ministarstava Republike Srbije će ojačati svoje kapacitete za umrežavanje, dijalog i saradnju sa različitim stejkholderima kroz dijalog o javnim politikama.
  • Saradnici na Univerzitetu u Beogradu će, kroz mentorsku podršku, ojačati svoje menadžerske veštine prenošenjem istraživačkih rezultata u instrumente javnih politika koji su neophodni za uspešne međusektorske promene.
  • Mediji koji izveštavaju o reformskim procesima će ojačati svoje kapacitete za razumevanje različitih oblasti javnih politika i njihovo jednostavno i razumljivo prenošenje ka široj zainteresovanoj javnosti.

 

Projekat Dijalog promena odgovaraće na postojeće izazove u saradnji organizacija civilnog društva i javnih vlasti prilikom donošenja odluka i kreiranja javnih politika za rešavanje konkretnih problema u zajednici. Projekat će unapređivati postojeće i razvijati nove pristupe u dijalogu različitih aktera. Rezultati sprovedenih istraživanja biće korišćeni za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za uključivanje i uticaj na reformske procese u Srbiji. Projekat će doprineti i povećanju vidljivosti, razumevanju i sveukupnom prihvatanju dijaloga kao ključnog instrumenta za donošenje odluka i rešavanje problema od javnog interesa.

Projekat je podržan od strane Delegacije Evropske Unije u Srbiji, i biće realizovan u periodu od 2021. do 2023. godine.

Više o projektu možete pronaći na sajtu
dijalogpromena.bos.rs

Beogradska otvorena škola (BOŠ) uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj sprovodi projekat Aktivni građani: bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju koji ima za cilj da doprinese jačanju demokratskog društva u Srbiji, utemeljenog na kulturi učešća građana u političkom procesu i doslednoj demokratskoj praksi.

Stabilnost demokratskih institucija i vladavina prava su nezamislivi bez aktivnog učešća civilnog društva i građana u kreiranju javnih politika, rešavanju problema, prepoznavanju i ostvarenju potencijala neophodnih za napredak jedne zajednice. Javno zagovaranje ima ključnu ulogu u jačanju demokratskih procesa i demokratskog društva utemeljenog na kulturi učešća građana u političkom procesu.

Projekat je trogodišnja inicijativa koju je BOŠ, u saradnji sa Beogradskim fondom za političku izuzetnost (BFPE) i Balkanskom istraživačkom mrežom (BIRN) Srbija pokrenuo sa ciljem da unapredi prakse javnog zagovaranja u civilnom društvu, prakse koje zastupaju interese lokalnih zajednica i aktivno uključuju građane u svoj rad.

Opšti cilj projekta „Aktivni građani-bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju“ je da doprinese jačanju demokratskog društva u Srbiji, utemeljenog na kulturi učešća u političkom procesu i doslednoj demokratskoj praksi.

Ovim projektom BOŠ će nastojati da:

  • unapredi prakse javnog zagovaranja u civilnom društvu u Srbiji;
  • poveća podršku građana aktivnostima organizacija civilnog društva;
  • unapredi proces donošenja odluka i razvoja javnih politika;
  • unapredi razumevanje zagovaračke uloge organizacija civilnog društva među građanima, medijima i donosiocima odluka.

Projekat se realizuje od 19. novembra 2018. godine do 18. novembra 2021. godine.

Beogradska otvorena škola (BOŠ) uz podršku Kraljevine Švedske sprovodi projekat „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“ (CS4EU) koji ima za cilj da podrži aktivnije učešće organizacija civilnog društva i medija u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji (EU). Projekat se sprovodio u periodu od oktobra 2016. do oktobra 2019. godine, i nastavlja da se sprovodi tokom naredne dve godine, od 2019. do 2021. godine.

U ovom trogodišnjem periodu podržano je čak 49 projekata na lokalnom ili nacionalnom nivou, što je doprinelo osnaživanju 35 organizacija civilnog društva i medija iz 17 gradova i opština u Srbiji, kao i unapredilo njihovo uključivanje u proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji. Partnerske organizacije i mediji su imale prilike da učestvuju na 11 obuka za jačanje kapaciteta, 6 studijskih putovanja (Brisel, Poljska, Švedska), kao i da organizuju 28 programa razmene iskustava.

Nakon uspešno sprovedenih aktivnosti i postignutih rezultata, projekat CS4EU je produžen za još dve godine, te će druga faza projekta trajati od oktobra 2019. godine do oktobra 2021. godine.

U datom momentu, projekat se nalazi u četvrtoj godini implementacije, i okuplja 11 programskih partnera - organizacija civilnog društva i medija o kojima više možete saznati u ostalim sekcijama platforme Transformator. Organizacije civilnog društva i mediji su prepoznati kao pokretači promena i ključni akteri demokratskog razvoja. Oni predstavljaju aktere koji su u stanju da proces evropskih integracija približe građanima, objasne značaj društvenih promena i doprinesu uključivanju građana u procese donošenja odluka. Stabilnost demokratskih institucija, vladavina prava i poštovanje ljudskih i manjinskih prava su nezamislivi bez aktivnog učešća civilnog društva u kreiranju javnih politika i slobodnih medija koji informišu građane i podstiču kritičko mišljenje.

Ovim projektom BOŠ nastoji da proces pregovora Srbije sa EU učini vlasništvom svih građana i da ga poveže sa procesom kreiranja javnih politika i da građani prepoznaju korist od članstva Srbije u EU.

Opšti cilj Programa je da doprinese evropskim integracijama i demokratskom razvoju u Srbiji jačanjem uloge civilnog društva i medija.

Specifični ciljevi Programa su:

  1. Ojačati ulogu civilnog društva kao zastupnika interesa lokalnih zajednica prilikom kreiranja javnih politika i donošenja odluka u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji;
  2. Unaprediti kvalitet javne debate i informisanosti građana o  procesu evropskih integracija i demokratskim reformama u Srbiji;
  3. Uspostaviti i unaprediti odnose između organizacija civilnog društva i poslovnog sektora kroz učešće u procesu evropskih integracija i razvojnim programima.

Treći cilj predstavlja novu komponentu CS4EU Programa i ima za cilj da premosti jaz između organizacija civilnog društva i poslovnog sektora kako bi se unapredilo razumevanje uloge ova dva sektora u procesu pristupanja Srbije EU i uspostavila međusobna saradnja, što bi sveukupno doprinelo procesu pristupanja Srbije EU.

Program podrške civilnom društvu i medijima u oblasti evropskih integracija čine sledeće celine:

Programska aktivnost 1: Podrška projektima i partnerskim organizacijama civilnog društva i medijima;

Programska aktivnost 2: Jačanje kapaciteta i program umrežavanja.

Podrška projektima i partnerskim organizacijama civilnog društva i medijima podrazumeva dodelu finansijskih sredstava za realizaciju aktivnosti koje doprinose ostvarenju ciljeva Programa i dostizanju očekivanih rezultata i realizuje se kroz programsku podršku. Organizacije i mediji uključeni u CS4EU program dobijaju podršku za realizaciju sopstvenih aktivnosti čijim izvođenjem doprinose procesu evropske integracije, kao i podršku za jačanje unutrašnjih kapaciteta organizacije za uspešnije dostizanje ciljeva koje su postavili.

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Bulevar oslobođenja 177 Beograd, Srbija +381 60 68 07 020
logo

Civilno društvo

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola Politika privatnosti