bos@bos.rs +381 60 31 63 46
  • O BOŠ-u
  • Akademsko savetovanje
    • Misija i ciljevi
    • Aktivnosti
    • Publikacije
    • Galerija
  • Partneri
    • Trenutni partneri
    • Prethodni partneri
  • POSTIGNUĆA
    • Rezultati
    • Realizovane aktivnosti
  • Kontakt
BOŠ
Akademsko
Savetovanje
  • Stipendije
    Stipendije
    • Razmene studenata
    • Master studije
    • Doktorske studije
  • Akademsko usavršavanje
    Akademsko usavršavanje
    • Visoko obrazovanje u Srbiji
    • Resursi
  • Alumni
    Alumni
    • Alumni Centralno-evropski univerzitet
    • Alumni Fondacija za otvoreno društvo

OSF alumni kao savetnici za javne politike u procesu pristupanja Zapadnog Balkana Evropskoj Uniji

Autori: Besnik A. Krasnići, Boris Majstorović, Merita Zulfiu, Denada Veizaj, Dragan Milkovski, Nina Branković, Ridvan Peshkopia i Milana Lazić.

Mentori: Ana Stevanović, Aleksandra Đurović, Mihailo Gajić, Nemanja Džuverović i Marina Savković.

Godina izdanja: 2018.

Opis: Zbornik je kreiran tokom projekta „OSF alumni kao savetnici za javne politike u procesu pristupanja Zapadnog Balkana Evropskoj Uniji“ koji BOŠ sprovodi uz podršku Fondacije za otvoreno društvo (Open Society Foundations - OSF). Publikacija ja rezultat šestomesečnog procesa istraživanja i pisanja koje su sproveli alumnisti Programa stipendija OSF-a iz Makedonije, Albanije, Kosova, Bosne i Hercegovine i Srbije.

Preuzmi PDF

Unapređenje uticaja alumnista Programa stipendija Fondacije za otvoreno društvo na javne politike Zapadnog Balkana

Autori: Dane Taleski, Aleksandar Pavlović, Griselda Qosja, Elma Demir, Dafina Bucaj, Natasha Stamenkovikj, Mimoza Telaku, Vlado Damjanović, Visar Malaj, Entela, Kallamata, Geron Kamberi, Edlira Alku, Nina Branković, Merita Zulfiu Alili, Entela Kaleshi i Biljana Đorđević

Mentori: Dragana Mileusnić, Mirko Dautović, Milica Škiljević i Vladimir Pavlović

Godina izdanja: 2017. 

Opis: Zbornik je kreiran tokom projekta “Unapređenje uticaja alumnista Programa stipendija Fondacije za otvoreno društvo na javne politike Zapadnog Balkana” koji BOŠ sprovodi uz podršku Fondacije za otvoreno društvo (Open Society Foundations - OSF). Publikacija ja rezultat šestomesečnog procesa istraživanja i pisanja koje su sproveli regionalni timovi sastavljeni od alumnista Programa stipendija OSF-a iz Makedonije, Albanije, Kosova, Bonske i Hercegovine i Srbije.

Preuzmi PDF


The Hurdles for the University autonomy in Macedonia - The Case of Law on High Education

Autor: Dr Ana Pavlovska-Daneva

Godina: 2015

Autonomija univerziteta se ističe kao jedan od najznačajnijih principa u vezi sa procesom demokratizacije. Kao izraz ideala slobode i različitosti, ovaj princip bi trebao da bude zagarantovan i zaštićen u Makedoniji, državi koja i dalje teži da u potpunosti postane demokratska. Međutim, Zakon o visokom obrazovanju iz februara 2015. godine rizikuje da naruši ovaj princip. Cilj ovog predloga praktične politike je da osvetli pomenuti problem i da ponudi konkretna rešenja za njegovo prevazilaženje. 

 

Preuzmi PDF

Protection in Practice - Aligning Environmental and Consumer Law and Policy in Serbia with EU Acquis, 2015.

Autori: dr Mihajlo Vučić i dr Mateja Đurović

Godina: novembar 2015.

Cilj ovog sažetka praktične politike je da objasni proces harmonizacija zakonodavstva Srbije sa pravom Evropske unije u oblasti zaštite životne sredine i zaštite potrošača, da ukaže na glavne probleme u ovom procesu i ponudi preporuke za prevazilaženje prepreka. Ovaj dokument je izrađen u okviru projekta "Mind the Gap: Jačanje OSF alumni mreže u Srbiji i na Zapadnom Balkanu", koji je podržan od strane Fondacije za otvoreno društvo (Open Society Foundations - OSF). 

Preuzmi PDF

Macedonia's Prospects on Reaching the 2020 Energy Policy Targets

Autor: Dragana Nikodinoska

Godina: 2015.

Trenutna energetska politika u Makedoniji ima za cilj da smanji energetski intenzitet za najmanje 30%, poveća upotrebu obnovljivih izvora energije za 20% i smanjenje emisije ugljen dioksida za 30% u odnosu na 2006. godinu. Ovaj predlog praktične politike se fokusira na to da li je i u kojoj meri moguće postići ova dva cilja do 2020. godine.  

Challenges to parliamentary oversight and accountability of independent agencies in Kosovo

Autor: Blerim Vela

Godina: 2015. 

Demokratska vlada je zasnovana na dva stuba institucionalnog funkcionisanja – transparentnosti i odgovornosti. Implementacija ovih načela je odgovornost zakonodavne vlasti. Prema Ustavu Kosova, uprava je zasnovana na podeli vlasti i kontroli i proveri iste. Cilj ovog predloga praktične politike je da ukaže na izazove parlamentarnog nadgledanja i odgovornosti nezavisnih agencija na Kosovu.  

 

Preuzmi PDF

 

Great Expectations - Grounding EU Gender Equality principles into Serbian policy

Autor: Milena Lazarević

Godina: 2015.

Cilj ovog predloga praktične politike je da istraži napredak Srbije u usvajanju evropskih principa rodne ravnopravnosti i njihovog utemeljenja u javnim politikama. Rad se fokusira na pojedinačne aspekte rodne neravnopravnosti kao na primer rodni mejnstriming (gender mainstreaming), kao i jednak pristup prilikama za žene i muškarce. Specifičan cilj rada je da da pregled usvojenih EU principa rodne ravnopravnosti, ističući principe koji nedostaju i istražujući načine utemeljenja principa sa posebnim naglaskom na mogućnost pristupa žena ekonomskim prilikama i korišćenje principa rodne jednakosti na svim nivoima vlasti. 

Preuzmi PDF

From wrong transposition to false implementation - the case of waste management regulation in Macedonia

Autori: Dragan Milkovski i Tijana Angjelkovska

Godina: 2015.

Pogrešna transpozicija regulative EU u zakonodavstvo Makedonije koje se odnosi na regulisanje upravljanja otpadnom, prema procenama, Makedoniju košta 50 miliona evra godišnje.  Cilj ovog predloga praktične politike je da analizira na koji način zemlje kandidati prevazilaze problem pogrešno transponovane legislative koristeći proceduru Procene uticaja propisa. 


Preuzmi PDF

Towards EU 2020 Goals in Education: improving policy framework and practices in Kosovo

Autor:  Armend Muja

Godina: 2015.

Kosovo je usvojilo Strategiju 2020 za Jugoistočnu Evropu kako bi koordinisalo i utvrdio svoju ekonomiju i obrazovni sistem u skladu sa državama u region i Evropskom unijom. Nova strategija omogućava obrazovnom sistemu na Kosovu da planira, ocenjuje i usvaja predloge i preporuke koje su testirane u Evropi. Cilj ovog predloga praktične politike je da oceni situaciju na Kosovu na osnovu dve pod-dimenzije Strategije: pristup obrazovanju na svim nivoima i povezivanje obrazovanja i tržišta rada. U publikaciji su date preporuke za bolje korišćenje resursa u cilju ostvarenja ciljeva iz Strategije 2020. 

 

Preuzmi PDF

Fighting discrimination in Serbia: role of the Media, 2015.

Autor: Dejan Mavrović

Godina: novembar 2015.

Cilj ovog sažetka praktične politike je da ukaže na značaj uloge medija u borbi protiv diskriminacije i na njihovu obavezu da profesionalno izveštavaju o ovoj pojavi. Ovaj dokument nudi preporuke čije usvajanje može da doprinese pravednom, predostrožnom i jasnom izveštavanju medija o slučajevima diskriminacije. Ovaj dokument je izrađen u okviru projekta "Mind the Gap: Jačanje OSF alumni mreže u Srbiji i na Zapadnom Balkanu", koji je podržan od strane Fondacije za otvoreno društvo (Open Society Foundations - OSF). 

Preuzmi PDF

(De)centralization of the Labor Market in Serbia - risks and opportunities for the youth, 2015.

Autori: Aleksandra Simić i Dragan Stanojević

Godina: novembar 2015.

Cilj ovog sažetka praktične politike je da ukaže na različite vrste nejednakosti koje postoje među mladima i objasni na koji način ove razlike mogu uticati na slabljenje društvene kohezije. Ovim dokumentom pokazano je na koji način nejednakosti među mladima utiču na njihov nejednak pristup tržištu rada u različitim regionima, pri čemu su date preporuke za prevazilaženje ovog problema. Ovaj dokument je izrađen u okviru projekta "Mind the Gap: Jačanje OSF alumni mreže u Srbiji i na Zapadnom Balkanu", koji je podržan od strane Fondacije za otvoreno društvo (Open Society Foundations - OSF). 

Preuzmi PDF

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Bulevar oslobođenja 177 Beograd, Srbija 381 63 31 63 46
logo

Akademsko savetovanje

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola Politika privatnosti