Trogodišnji projekat Omladinske laboratorije Zapadnog Balkana, koji sprovodi Savet za regionalnu saradnju, pruža mladima priliku da učestvuju u donošenju odluka i to u domenu nezaposlenosti mladih. Kako se Beogradska otvorena škola dugi niz godina bavi oblastima kao što je unapređivanje zapošljivosti i omladinska politika i predstavnica BOŠ-a, Jovana Božičković, je postala deo prve Regionalne tematske omladinske laboratorije o nezaposlenosti mladih.
BOŠ kroz programsku oblast unapređivanje zapošljivosti podržava pojedince da kreativno odgovore na izazove aktivnog traženja, dobijanja i zadržavanja posla i napredovanja na poslovnom i privatnom planu. U okviru programske oblasti unapređivanje zapošljivosti svoje aktivnosti realizuje kroz dve komplementarne tematske oblasti: Karijerno vođenje i savetovanje i Povezivanje obrazovanja i tržišta rada. Kroz programsku oblast koja se odnosi na omladinsku politiku teži da obezbedi učešće mladih u svim aspektima socijalnog, društvenog i političkog života i unapredi njihove životne uslove.
Regionalna tematska omladinska laboratorija o nezaposlenosti mladih, čiji će rezultat biti preporuke u domenu politika za rešavanje pitanja nezaposlenosti mladih, počela je sa radom u decembru 2020. godine. Projekat obuhvata šest ekonomija Zapadnog Balkana, i to Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo*, Crnu Goru, Srbiju i Severnu Makedoniju, u kojima mladi čine 21,27% stanovništva. Više 40 mladih, eksperata i donosioca odluka sa Zapadnog Balkana je identifikovalo tri najvažnije teme iz oblasti zapošljivosti kao što su preduzetništvo, radne prakse i kvalitetno zapošljavanje.
Tim mladih, eksperata i donosioca odluka koji predstavlja Srbiju čine predstavnici Ministarstva omladine i sporta (Aleksandar Voštić i Snežana Klašnja), Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja (Boško Latković) i mladi - Mina Dobrijević (Krovna organizacija mladih Srbije), Marko Stanković (Dostignuća mladih), Milena Reljić (Opre Roma) i Jovana Božičković (Beogradska otvorena škola).
Omladinska laboratorija Zapadnog Balkana omogućuje dugoročan, strukturiran, regionalni dijalog omladinskih organizacija i nacionalnih uprava usmeren na to da se zajednički osmisle politike kojima će se povećati učešće mladih u donošenju odluka kako bi se, kroz različite vrste aktivnosti, poboljšalo ukupno društveno-ekonomsko okruženje i mobilnost mladih u ekonomijama Zapadnog Balkana.
Dalji rad Regionalne tematske omladinske laboratorije o nezaposlenosti mladih možete pratiti OVDE.