puz@bos.rs 381 11 30 61 341
  • O BOŠ-u
  • O NAMA
    • Šta radimo
    • Partneri
    • Tim
  • Projekti
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • Publikacije
  • POSTIGNUĆA
    • Rezultati
    • Realizovane aktivnosti
  • Kontakt
Logo
Unapređivanje
zapošljivosti
  • Karijerno vođenje i savetovanje
    • Politika KVIS-a
    • Karijerni centar
  • Obrazovanje i tržište rada
    • Škole i privreda
    • Kvalitetne radne prakse

Zašto bi potrebe i problemi mladih trebalo da budu prioritet vlada Zapadnog Balkana?

Beogradska otvorena škola okupila je više od 150 donosioca odluka, predstavnika vlada zemalja Zapadnog Balkana, biznis sektora, organizacija civilnog društva i zainteresovanih pojedinaca koji su razgovarali o zapošljivosti mladih u regionu u četvrtak 17. i petak 18. decembra 2020. godine.

Najvažnije teme odnosile su se na ključne izazove javnih politika po pitanju zapošljivosti mladih na Zapadnom Balkanu, zagovaranje za poboljšanje zapošljivosti i razvoj preduzetništva. Konferencija „Inicijativa organizacija civilnog drustva Zapadnog Balkana za podršku zapošljavanja mladih“ je organizovana u okviru projekta WEB4YES koji je BOŠ sproveo sa šest regionalnih organinizacija sa Zapadnog Balkana, a projektom su unapređene veštine više od 1.000 mladih koji su se tokom realizacije programa zaposlili ili pokrenuli sopstveni biznis.

Na prvoj sesiji drugog dana konferencije, 18. decembra, o preduzetništvu mladih na Zapadnom Balkanu govorili su Goran Radlovački, asistent na projektima Beogradske otvorene škole, Božina Stešević, programski menadžer Asocijacije za demokratski razvoj - ZID, Jan Zlatan Kulenović, direktor programa Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) i Darko Radičanin, izvršni direktor organizacije Dostignuća mladih u Srbiji (Junior Achievement). Govornici su predstavili glavne izazove za razvoj preduzetništva mladih, ali i uticaj pandemije koronavirusa u kontekstu zapošljavanja, digitalizacije, razvoja kreativnih industrije i ulozi formalnog obrazovanja.

Goran Radlovački je istakao važnost menjanja percepcije o omladinskom preduzetništvu kroz kako različite oblike edukacije, tako i obezbeđivanje početnog kapitala i pojednostavljivanja komplikovanih birokratskih procedura. Naglasio je važnost podrške preduzimljivim mladima kroz predstavljanje primera dobre prakse u regionu, koje su podržane u okviru regionalne inicijative WEB4YES. Jan Zlatan Kulenović napomenuo je da se region više od decenije suočava sa istim problemima i da je to kako zbog sporih promena javnih politika, ali i njihove neadekvatne primene. Govoreći o razvoju socijalnog preduzetništva, istakao je da je socijalno preduzetništvo odgovor na zapošljavanje, ali i potrebe društva.  Darko Radičanin je istakao da se razvija preduzetničko učenje i da veliki broj nastavnika traži podršku u vidu edukativnih materijala kako bi razvijali preduzetničko učenje u školama i podržali svoje učenike. Dodao je da je potrebno da mladi kroz formalno obrazovanje stiču iskustvo koje će kasnije moći da primene u profesionalnom razvoju. „Da bismo razvijali preduzetništvo, potrebno je da svi promenimo način razmišljanja – mladi, njihovi roditelji, nastavnici i čitava sredina“, istakao je.  Božina Stešević predstavio je primere dobre prakse Crne Gore u vezi sa preduzetničkim učenjem koje se razvija na tri nivoa formalnog obrazovanja – od predškolskog do visokog. „Potrebno je da mlade ljude motivišemo da pokušaju i neuspeh doživljavaju kao priliku za učenje i dalji razvoj, kroz kreiranje sigurnog okruženja koje će ih ohrabriti“, naglasio je.

Na drugoj sesiji o zagovaračkim aktivnostima na Zapadnom Balkanu govorili su Fani Seri, asitentkinja za politike Evropske komisije, Jelena Manić Radoičić, ekspertkinja za karijerno vođenje i savetovanje i zapošljivost, Silvia Derviši, koordinatorka projekta asocijacije „Beyond Barriers“, Mirela Kalamperović, koordinatorka programa Asocijacije za demokratski razvoj - ZID, Zerina Selimović, asistentkinja na projektima Instituta za razvoj mladih- KULT, Valmir Džemalji, koordinator projekata organizacije civilnog društva LENS i Filip Kulakov, koordinator za međunarodne odnose i politike Nacionalnog saveta za mlade Severne Makedonije. Govornici su predstavili rezultate zagovaračkih kampanja u protekle tri godine i istakli ključne izazove u procesu zagovaranja.

Jelena Manić Radoičić govorila je o uspostavljanju Standarda usluga karijernog vođenja i savetovanja, kao i o zagovaranju za unapređivanje pravnog okvira radnih praksi. Istakla je da su u proteklom periodu sprovedena istraživanja i prepoznati zajednički izazovi na nivou Zapadnog Balkana koji se tiču zapošljavanja mladih. Silvia Derviši govorila je o značaju zagovaračkih kampanja i izazova koji se odnosi na nepoverenje između civilnog i javnog sektora koje postoji u čitavom regionu. Zerina Selimović je istakla značaj podrške mladima kako bi razvili samopouzdanje, kao i da je za mlade važno da čuju što više uspešnih priča koje ih mogu motivisati da pokrenu sopstveni biznis. Mirela Kalamperović ukazala je i na potrebu za decentralizacijom kada su u pitanju problemi mladih, s obzirom da mladi imaju različite potrebe u odnosu na to u kojoj sredini žive. Fani Seri je istakla važnost aktivne uloge organizacija civilnog društva u dijalogu sa lokalnim vlastima, ali i uspostavljanja Garanacija za mlade, koje mogu unaprediti položaj mladih u zemljama Zapadnog Balkana.  Filip Kulakov je predstavio zagovaračke aktivnosti u Severnoj Makedoniji i predstavio primere dobre prakse i na koji način se u proces donošenja odluka mogu uključiti predstavnici mladih svih političkih partija i mladi iz čitave zemlje.

U okviru inicijative WeB4YES tokom poslednje tri godine sprovedena su četiri regionalna istraživanja o zapošljavanju i preduzetništvu mladih, osnovani su Nacionalni forumi za zapošljavanje mladih i kreirane konkretne preporuke za unapređivanje zapošljivosti mladih na Zapadnom Balkanu. BOŠ i partneri na projektu podržali su 18 inicijativa omladinskih organizacija, a sprovođenjem obuka ojačani su kapaciteti preko 90 organizacija. Beogradska otvorena škola uz podršku Evropske unije organizovala je 17. i 18. decembra 2020. godine regionalnu online konferenciju pod nazivom „Inicijativa organizacija civilnog drustva Zapadnog Balkana za podršku zapošljavanja mladih, a agendu možete pronaći OVDE.

Snimak drugog dana konferencije:

WeB4YES Grantees - Employability in the Western Balkans

WeB4YES Grantees - Entrepreneurship in the Western Balkans


Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? puz@bos.rs Bulevar oslobođenja 177 Beograd, Srbija 381 11 3065 800
logo

Unapređivanje zapošljivosti

  • Naslovna
  • O nama
  • Projekti
  • Publikacije
  • Postignuća
  • Kontakt

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola