bos@bos.rs + 381 11 30 61 372
  • O BOŠ-u
  • POSTIGNUĆA
    • Rezultati
    • Realizovane aktivnosti
  • Kontakt
Logo
Energija, klima i životna sredina
  • O NAMA
    • Ciljevi
    • Partneri
    • Tim
    • Dokumenti
  • Projekti
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • PUBLIKACIJE
    • Publikacije
    • Bilten i Newsletter
    • Intervjui i stavovi

Kako javnost učestvuje u procesu procene uticaja projekata na životnu sredinu

Autori: Mirjana Jovanović, Predrag Momčilović i Ognjan Pantić

Godina izdanja: 2018.

Priručnik je nastao u sklopu projekta Civilno društvo zagovara ekološki prihvatljiv društveno-ekonomski razvoj. Svetska fondacija za prirodu (WWF) – u saradnji sa partnerima iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Turske – sprovela je projekat Civilno društvo zagovara ekološki prihvatljiv društveno-ekonomski razvoj (CO-SEED). CO-SEED doprinosi održivom upravljanju prirodnim resursima podržavajući unapređenje zakonodavnog okvira i vodeći računa da je proces donošenja odluka koje se tiču nove infrastrukture transparentniji i otvoreniji za učešće javnosti. U sklopu ovog procesa, Beogradska otvorena škola priredila je priručnik, “Kako javnost učestvuje u postupku procene uticaja na životnu sredinu”

Preuzmite PDF

mladi i zeleni

Mladi i zeleni

Godina izdanja: 2018.

Ova publikacija nastala je tokom projekata "Mladi i zeleni" posvećenom povećanju svesti mladih o značaju tema zaštite životne sredine kroz korišćenje onlajn medija i interneta kao kanala komunikacije, uz stvaranj preduslova za njihovo aktivno uključivanje u zaštitu životne sredine.

Preuzmite PDF

Poglavlje 27 u Srbiji: izveštaj o (ne)napretku

Poglavlje 27 u Srbiji: izveštaj o (ne)napretku

Autori: Koalicija 27, RES Fondacija

Godina izdanja: 2018.

Izveštaj Poglavlje 27 u Srbiji: Izveštaj o (ne)napretku je peti godišnji izveštaj Koalicije 27 koji prati objavu godišnjeg izveštaja Evropske komisije. S obzirom na to da je došlo do promene dinamike u izveštavanju Evropske komisije, Koalicija 27 je 2017. godine objavila izveštaj u kraćoj formi pod nazivom Poglavlje 27 u Srbiji: Još uvek u pripremi. Izveštaj o (ne)napretku uz više detalja obrađuje teme iz perioda obuhvaćenog pređašnjim izveštajem, uz dodatak novina koje su se dogodile zaključno sa februarom 2018. godine

Preuzmite PDF

Poglavlje 27 u Srbiji - Još uvek u pripremi, godinu dana kasnije

Poglavlje 27 u Srbiji - Još uvek u pripremi, godinu dana kasnije

Autor: Koalicija 27

Godina izdanja: 2017.


Izveštaj Poglavlje 27 u Srbiji: Još uvek u pripremi, godinu dana kasnije je četvrti godišnji izveštaj Koalicije 27. S obzirom na to da je došlo do promene dinamike u izveštavanju Evropske komisije, Koalicija 27 je 2017. godine objavila izveštaj u kraćoj formi pod nazivom Poglavlje 27 u Srbiji.

Preuzmite PDF

Analiza uticaja izgradnje termoelektrane „Štavalj“ na vodne resurse i održivi ra

Analiza uticaja izgradnje termoelektrane „Štavalj“ na vodne resurse i održivi razvoj opštine Sjenica

Autori: Jovan Rajić i Mirko Popović

Godina izdanja: 2017.

Svrha analize je da ukaže na potrebu za održivim upravljanjem prirodnim resursima u jugozapadnoj Srbiji, kako bi se na taj način doprinelo razvoju regiona, očuvanju prirodnih resursa i unapređenju životne sredine. Posebno ukazujemo na uticaje termoenergetskih kapaciteta na vodne resurse. Kao prilog analizi izrađen je pregled pravnog okvira za izgradnju i puštanje u rad energetskih objekata.

Preuzmite PDF

Poglavlje 27 u Srbiji

Poglavlje 27 u Srbiji: Još uvek u pripremi - Izveštaj iz senke za poglavlje 27: Životna sredina i klimatske promene

Autor: Koalicija 27

Godina izdanja: 2017.

Ovaj izveštaj bavi se ključnim događajima u oblasti životne sredine i klimatskih promena (Poglavlje 27 pravnih tekovina Evropske unije) u Republici Srbiji u periodu od septembra 2015. do oktobra 2016. godine. U izveštaju se ocenjuju ovi događaji i daju preporuke za jačanje procesa prenošenja i sprovođenja zakonodavstva EU obuhvaćenog poglavljem 27 u Republici Srbiji.

Preuzmite PDF

Sjenica_Zaštićena područja

Razvojni potencijali zaštićenih područja na teritoriji opštine Sjenica i uticaji energetskih objekata na zaštićena prirodna područja - slučaj Štavalj, 2016.

Godina izdanja: 2016. 

Svrha ovog dokumenta je da ukaže na vrednost i značaj zaštićenih područja za razvoj regiona i opštine Sjenica, kao i na potencijalne rizike od ubrzane eksploatacije energetskih resursa. Posebnu pažnju u ovom dokumentu posvećujemo projektu izgradnje termoelektrane „Štavalj“ i potencijalnim negativnim uticajima ovog projekta na zaštićena dobra i prirodno okruženje.

Preuzmite PDF

Štavalj_Poljoprivreda

Potencijali održive poljoprivrede i proizvodnje organske hrane u opštini Sjenica kao alternativa razvoju regiona baziranom na eksploataciji i korišćenju uglja, 2016.

Autor: Dr sci. Senad Hopić 

Godina izdanja: 2016.

Svrha ovog dokumenta je da ukaže na vrednost i značaj poljoprivrede za razvoj regiona i opštine Sjenica, kao i na potencijalne rizike od ubrzane eksploatacije energetskih resursa. Posebnu pažnju u ovom dokumentu posvećujemo najavljenom projektu izgradnje termoelektrane „Štavalj“ i potencijalnim negativnim uticajima ovog projekta na prirodno okruženje i razvoj poljoprivrede.

Preuzmite PDF

Srbija na putu pristupanja EU

Srbija na putu pristupanja EU: Šta je sledeće u najskupljem poglavlju?

Autor: Koalicija 27

Godina izdanja: 2015.

Izveštaj predstavlja zajednički prilog organizacija civilnog društva diskusiji o problematici životne sredine i klimatskih promena. Prikazani su ključni događaji u politici u oblasti životne sredine i klime u Srbiji, analizirani izazovi i date preporuke za ostvarenje daljeg napretka.

Preuzmite PDF

 PRILOG CIVILNOG DRUŠTVA ZA IZVEŠTAJ O NAPRETKU SRBIJE ZA 2014. GODINU Pregled Poglavl

Prilog civilnog društva za izveštaj o napretku Srbije za 2014. godinu: Pregled Poglavlja 27: Životna sredina i klimatske promene

Autori: Koalicija 27

Godina izdanja: 2014.

Izveštaj predstavlja zajednički prilog organizacija civilnog društva diskusiji o problematici u vezi sa životnom sredinom i klimatskim promenama koja nas očekuje. Osvrće se na 2014. godinu, u pokušaju da doprinese predstojećem izveštaju EU o napretku Srbije za 2014. Osim toga, ukazuje na ključne izazove i nudi preporuke kako da se ostvari napredak.

Preuzmite PDF

ReEnergija 2015_Cover

ReEnergija - Analiza javnih politika: Institucionalna izvodljivost održive energetske politike u Srbiji, 2015.

Autori: Jasminka Young, Aleksandar Macura, Mirko Popović 

Godina izdanja: 2015.

Analiza je rađena sa ciljem da se, budući da je politika energetske efikasnosti u ranoj fazi razvoja, analizira institucionalna izvodljivost ove politike, kroz traženje odgovora na pitanje da li Srbija, sa postojećim institucijama, može da odgovori zahtevima koji su potrebni za uspešno ustanovljenje i relizaciju politike energetske efikasnosti. 

Preuzmite PDF

Klimatski i energetski okvir delovanja EU do 2030

Klimatski i energetski okvir delovanja Evropske unije do 2030, 2015.

Autorka: Jasminka Young

Godina izdanja: 2015. 

Svrha ovog dokumenta je da predstavi konsultativni proces koji je doveo do formulisanja strateških dokumenata koji daju klimatski i energetski okvir delovanja Evropske unije do 2030. godine, da predstavi zacrtane ciljeve kao i da poveže novi Okvir klimatske i energetske politike Evropske unije sa strateškim planiranjem i obavezama Srbije. 

Preuzmite PDF

Transparentnost_energetskog_odlučivanja_na_lokalnom_nivou

Transparentnost energetskog odlučivanja na lokalnom nivou, 2015.

Autor: Aleksandar Macura

Godina izdanja: 2015.

Publikacija je napisana sa idejom da se kroz nju pomogne građanima, ali i donosiocima odluka da dođu do odgovora na neka važna pitanja vezana za potrošnju energije i energenata, izdatke vezane za tu potrošnju, razloge zbog kojih se određene stavke plaćaju javnim sredstvima, a druge ne, kao i da se upoznaju sa procesom odlučivanja o trošenju javnih sredstava u aktivnostima u vezi sa potrošnjom i proizvodnjom energije u lokalnim zajednicama.

Preuzmite PDF

Demokratija pred izazovom - kako javnost učestvuje u stvaranju politike životne sredine, 2014.

Autorke i autori: Ivana Stjelja, Jelena Babić, Marko Milenković, Mirko Popović i Vanja Dolapčev

Godina izdanja: 2014. 

U ovoj publikaciji, prava koja omogućavaju pristup informacijama i učešće u donošenju odluka od značaja za životnu sredinu će biti obrađena kroz predstavljanje najvažnijih dokumenata u oblasti zaštite životne sredine, primere prakse učešća građana u donošenju odluka, kao i kroz širu analizu koncepta prava na zdravu životnu sredinu, veze ljudskih prava i životne sredine i načina da se ovo pravo ostvari kroz zaštitu drugih ljudskih prava koja su u tesnoj vezi sa životnom sredinom. 

Preuzmite PDF

Proces osnivanja Saveta za zaštitu životne sredine (Zeleni saveti), 2012.

Autor: Marko Tomašević

Godina izdanja: 2012. 

U ovoj publikaciji najpre je predstavljen pravni okvir za osnivanje Zelenih saveta. Potom je dat pregled postupka za osnivanje, odnosno različitih rešenja vezanih za tip Zelenog saveta kao radnog tela. U nastavku su predstavljene nadležnosti i uloge, kao i sastav ovog tela. 

Preuzmite PDF

Nadležnost i kapaciteti lokalne samouprave i organizacija civilnog društva za primenu evropskih standarda u oblasti životne sredine, 2012.

Autorke i autori:  Dragoljub Todić, Mladenka Ignjatić, Miloš Katić, Prvoslav Plavšić

Godina izdanja: 2012.  

U analizi se daje procena nadležnosti i kapaciteta jedinica lokalne samouprave, kao i kapaciteta i uloge organizacija civilnog društva i privrednih subjekata u oblasti životne sredine u kontekstu usaglašavanja nacionalnih propisa sa propisima EU i njihovog sprovođenja.  

Preuzmite PDF

ReEnergija - Održivo energetsko upravljanje na lokalnom nivou, 2012.

Autori: Vahid Ibrulj, Vladimir Janković, Jelisaveta Tasev, Milica Alavanja, Dejan Kovač, Jelisaveta Tasev, Milica Alavanja, Dejan Kovač, Ana Radojević, Bojan Milovanović, Milisav Pajević

Uredili: Danijela Božović, Aleksandar Macura, Vladimir M. Pavlović, Mirko Popović 

Godina izdanja: 2012 

U ovoj publikaciji nalaze se tri teksta koji su rezultat saradnje predstavnika lokalne samouprave, organizacija civilnog društva i medija. Autori su predložili niz konkretnih koraka za unapređenje lokalnog energetskog planiranja i izradu Održivih akcionih energetskih planova u Novom Sadu, Kragujevcu i Aranđelovcu.

Preuzmite PDF

Održivo upravljanje e-otpadom u Srbiji, 2011.

Autorke i autori: Vlatka Tadić, Mirko Popović, Vladimir Pavlović

Godina izdanja: 2011. 

Autori žele da ovim predlogom praktične politike ukažu na pojedine izazove koji nastaju u procesu upravljanja otpadom od električnih i elektronskih proizvoda. Prilikom predstavljanja sistema upravljanja e-otpadom naročita pažnja je posvećena problemima u uspostavljanju funkcionalnog i održivog sistema sakupljanja e-otpada, kao najslabije karike u sistemu.

Preuzmite PDF

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Masarikova 5/16 Beograd, Srbija + 381 11 30 61 372
logo

Energija, klima i životna sredina

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola