PARTNERI
Mladi istraživači Srbije su jedinstvena, neprofitna, nevladina, nestranačka organizacija, u koju se dobrovoljno uključuju mladi ljudi radi ostvarivanja zajedničkih interesovanja, ideja i ciljeva. Broje više od 3000 članova, uglavnom mladih između 15 i 30 godina, pri čemu podstiču uključivanje u svoje programe mladih sa mentalnim ili fizičkim smetnjama u razvoju, kao i iz posebnog socijalnog konteksta. Sa Beogradskom otvorenom školom Mladi istraživači Srbije ostvaruju saradnju na projektu „Zeleni inkubator“, u okviru kojeg su usmereni na rad sa neformalnim grupama.
Inženjeri zaštite životne sredine
Inženjeri zaštite životne sredine informišu, obrazuju i podstiču građanke i građane na aktivno učešće u održivom razvoju svojih zajednica kroz očuvanje prirodnih resursa, razvoj cirkularne ekonomije i očuvanje zdravlja i blagostanja svih živih bića. Beogradska otvorena škola u saradnji sa Inženjerima zaštite životne sredine sarađuje na projektu „Zeleni inkubator“, u okviru kojeg rade na istraživanju potencijala lokalnog ekonomskog razvoja baziranog na principima cirkularne ekonomije i izradi preporuka za unapređenje socio-ekonomskog statusa lokalnih zajednica.
RES fondacija je strateški partner BOŠa na projektima u oblasti energetske politike. Saradnja je započeta kroz petogodišnji ciklus realizacije inicijative „ReEnergija“, kao i projekat „Energetska transparentnost“. U 2017. godini saradnja je ostvarivana je kroz projekat BOŠ-a „Energija zajednice“ i davanje podrške uspostavljanju sistema energetskog menadžmenta na lokalnom nivou, prevashodno kroz podizanje kapaciteta energetskih menadžera za uspostavljanje i vođenje sistema. Saradnja je ostvarena i na projektu „Dobra klima za razvoj“ RES fondacije, u okviru kojeg je organizovan konsultativni proces sa predstavnicima lokalnih samoupravama sa ciljem upoznavanja sa potrebama i preprekama za razvoj lokalnih zajednica i integrisanja lokalnih potreba u procese odlučivanja na nacionalnom nivou. RES fondacija je, zajedno sa Beogradskom otvorenom školom i Pokretom gorana Vojvodine, jedna od organizacija osnivačica Mreže dobre energije – platforme za povezivanje lokalnih samouprava i partnera iz vladinog, nevladinog i poslovnog sektora, posvećenih primeni i širenju dobre prakse i rešenja u lokalnoj energetici.
Pokret gorana Vojvodine (PGV) – Sremski Karlovci je lokalni, regionalni i međunarodni resurs centar za obrazovanje, zastupanje, saradnju, promociju i aktivizam u oblasti održivog razvoja. Pokret gorana Vojvodine jedna je od organizacija koje su osnovale Mrežu dobre energije. Pokret ima veliko iskustvo u kreiranju i sprovođenju obrazovnih programa za održiv razvoj za različite ciljne grupe, kroz koji se predstavljaju praktična i održiva rešenja za održiv razvoj na lokalnom nivou.
RERI je organizacija koja okuplja advokate zainteresovane za pravno regulisanje pitanja zaštite životne sredine, ostvarivanje prava na zdravu životnu sredinu, kao i pristup pravdi i pravosuđu u pitanjima životne sredine. Organizaciju su osnovali predstavnici Advokatske kancelarije „Rajić“ sa kojima je BOŠ ostvario saradnju u sprovođenju aktivnosti posvećenih unapređenju učešća javnosti u procesima donošenja odluka u pitanju životne sredine, prevashodno kroz projekat „Snaga zajednice“.
Centar za ekologiju i održivi razvoj – CEKOR
Centar za ekologiju i održivi razvoj – CEKOR je partner Beogradske otvorene škole na projektu Serbian Air Watch, čiji je cilj razvijanje mreže građanskog merenja zagađenja vazduha. CEKOR je nezavisna nevladina organizacija iz Subotice, koja radi na osnaživanju i promovisanju učešća javnosti i transparentnosti u donošenju odluka u oblasti zaštite životne sredine, podizanju svesti javnosti o zaštiti životne sredine i održivom razvoju, promovisanju održive energetike i održivog saobraćaja i zaštiti i očuvanju biodiverziteta.
Udruženje građana Šumadijski centar za građanski aktivizam „Res publika“
Udruženje građana Šumadijski centar za građanski aktivizam „Res publika“ je partner Beogradske otvorene škole na projektu Serbian Air Watch, čiji je cilj razvijanje mreže građanskog merenja zagađenja vazduha.
„Res publika“ je nestranačko, nevladino i neprofitno udruženje iz Kragujevca, osnovano radi ostvarivanja ciljeva u oblasti demokratizacije društva, promocije ljudskih prava i medijskih sloboda.
Pro.Tok21 je partner Beogradske otvorene škole na projektu Serbian Air Watch, čiji je cilj razvijanje mreže građanskog merenja zagađenja vazduha.
Pro.Tok21 je udruženje građana, dobrovoljna, nestranačka i neprofitna asocijacija fizičkih i pravnih lica iz Smedereva, osnovana radi ostvarivanja ciljeva u oblasti održivog razvoja kao spoja – ekologije, društvenih faktora, i ekonomskih faktora.
Regionalna razvojna agencija Zlatibor
Beogradska otvorena škola ima dugogodišnju uspešnu saradnju sa Regionalnom razvojnom agencijom Zlatibor pre svega na poslovima razvojnih politika zaštite životne sredine. Saradnja se odlikuje zajedničkim uključivanjem lokalnih zajednica iz jugozapadne Srbije u konsultativne procesa i edukativne sadržaje, nastojeći da se politika zaštite životne sredine definiše u skladu sa lokalnim potrebama kroz otvoren i participativan proces vodeći ka unapređenju kvaliteta života građana. U 2017. godini dosadašnja saradnja Regionalne razvojne agencije Zlatibor i Beogradske otvorene škole na unapređenju zaštite životne sredine obogaćena je uspostavljanjem saradnje Regionalne razvojne agencije i Mreže dobre energije. Saradnja je usmerena na pomaganje gradovima i opštinama u Zlatiborskom okrugu da uspostave energetski menadžment na svojim teritorijama, ostvare značajne uštede u svojim budžetima, smanje stopu energetskog siromaštva a svojim građanima pruže komfornije, zdravije i kvalitetnije uslove za život.
Opština Vrbas Grad Šabac Grad Pirot
Opština Vrbas, grad Šabac i grad Pirot osnivači su Mreže dobre energije. Reč je o pionirima odgovornog upravljanja energetikom na lokalnom nivou i uspešnoj primeni rešenja za unapređenje lokalne energetike. Na osnivačkoj konferenciji u Sremskim Karlovcima 3. oktobra, ova tri grada i opštine su zajedno sa BOŠom, RES fondacijom i Pokretom gorana Vojvodine potpisali Principe dobre energije i na taj način uzeli učešće u formiranju asocijacije gradova i opština za širenje dobre prakse u lokalnoj energetici – Mreže dobre energije.
ISOC Srbija je udruženje građana koji su više godina aktivni na području primene tehnologija, a posebno interneta u nauci, umetnosti, obrazovanju i svakodnevnom životu. Primena standarda pristupačnosti, upotreba slobodnog softvera, sloboda objavljivanja informacija od javnog značaja, upotreba Interneta u obrazovanju i umetnosti su oblasti kojima se Društvo najviše zanima. Sa Beogradskom otvorenom školom Internet društvo Srbije ostvaruje saradnju na projektu „Vidljivi podaci za nevidljivi vazduh“, koji je podržan od strane Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Kroz svoj dugogodišnji angažman na unapređenju učešća javnosti u pitanjima životne sredine u jugozapadnoj Srbiji, BOŠ je ostvario saradnju sa nizom lokalnih organizacija civilnog društva posvećenih zaštiti životne sredine, očuvanju prirode, kao i zagovaranju razvoja lokalnih zajednica u skladu sa načelima održivog razvoja. Organizacije civilnog društva iz jugozapadne Srbije sa kojima BOŠ ima čvrstu saradnju su organizacija „Rzav – God save Rzav“ iz Arilja, Planinarsko-skijaški klub „Kolovrat“ iz Prijepolja, Forum za lokalne, regionalne inicijative – FLORES iz Sjenice i udruženje „Čuvari prirode“ iz Požege. Saradnja sa ovim partnerima prevashodno je ostvarena kroz realizovanje aktivnosti na projektu „Snaga zajednice“, organizaciju istraživačkih kampova u kanjonu reke Rzav i zagovaranje zaštite dva područja u ovom regionu.
MEĐUNARODNI PARTNERI
CAN Europe Balkan Green Foundaiton CEE Bankwatch HEAL
MREŽE
Višegodišnja saradnja BOŠa sa partnerskim organizacijama u okviru ove programske oblasti dodatno je ojačana formiranjem Koalicije 27. Koalicija 27 prati proces usklađivanja i primene politika i propisa Republike Srbije sa pravnim tekovinama EU u oblasti životne sredine i klimatskih promena i doprinosi tom procesu. Koalicija 27 zagovara i podstiče učešće javnosti u procesu pristupnih pregovora RS sa EU i predlaže rešenja koja će doprineti zaštiti i unapređenju životne sredine i kvalitetu života građana Srbije.
Koaliciju 27 čini 11 organizacija: Alternativa za bezbednije hemikalije, Beogradska otvorena škola, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Centar za ekologiju i održivi razvoj, Mreža za klimatske akcije Evrope (CAN Europe), Centar za unapređenje životne sredine, GM Optimist, Inženjeri zaštite životne sredine, Jedan stepen Srbija, Mladi istraživači Srbije i Svetska organizacija za prirodu (WWF).
Mreža dobre energije je dobrovoljna platforma za povezivanje lokalnih samouprava i partnera iz vladinog, nevladinog i poslovnog sektora, koji su posvećeni i imaju ambicije primenu i širenje dobre prakse i rešenja u lokalnoj energetici.
Mreža dobre energije okuplja aktere koji pokazuju veći stepen ambicije u primeni lokalnih klimatskih i energetskih politika, u odnosu na nacionalno postavljeni okvir. Mrežu trenutno čine 3 grada i opštine (Pirot, Šabac i Vrbas) i 3 organizacije civilnog društva (Beogradska otvorena škola, RES fondacija i Pokret gorana Vojvodine) koji su se opredelili za rad na razvoju i primeni ambicioznih energetskih i klimatskih politika na lokalnom nivou.
Europe Beyond Coal je inicijativa organizacija civilnog društva iz Evropske unije, zemalja Zapadnog Balkana i Turske u cilju dostizanja ciljeva Pariskog sporazuma, transformacije energetskog sektora of Europe u nisko-ugljenični sistem i napuštanja uglja kao energenta. Inicijativa ima za cilj otklanjanje negativnih efekata uglja na javno zdravlje, društveno, ekonomiju i životnu sredinu.
DONATORI
Fond Braće Rokfeler (Rockefeller Brothers Fund) na Zapadnom Balkanu podržava projekte i aktivnosti usmerene ka ispunjenju ambicija zemalja regiona o članstvu u Evropskoj uniji, sa fokusom na unapređenje demokratije, stvaranje prostora za održiv razvoj i pomirenje u regionu. Održivi razvoj regiona sa fokusom na efikasan energetski sektor baziran na obnovljivim izvorima energije je jedan od prioriteta rada Fonda braće Rokfeler na Zapadnom Balkanu. Beogradska otvorena škola je u periodu od 2016. do 2018. godine, uz podršku Fonda braće Rokfeler uspešno sprovela projekat „Energija zajednice“. Projekat "Energija zajednice" bavo se unapređujem energetskog menadžmenta u Srbiji i jačanjem demokratskog upravljanja osnaživanjem civilnog sektora da preuzme aktivnu ulogu u procesu donošenja odluka. Saradnja je nastavljena u 2019. godni kroz institucionalnu podršku koju Fond pruža Beogradskoj otvorenoj školi za realizaciju aktivnosti programske oblasti Energija, klima i životna sredina.
Evropska unija finansira projekat „Zeleni inkubator“ koji Beogradska otvorena škola sprovodi sa partnerima Mladim istraživačima Srbije i Inženjerima zaštite životne sredine. Projekat ima za cilj da doprinese osnaživanju kapaciteta organizacija civilnog društva koje se bave pitanjima zaštite životne sredine za praćenje procesa evropskih integracija Republike Srbije. Od 2001. godine, Evropska unija je kroz brojne projekte u Srbiji uložila više od tri milijarde evra kroz bespovratnu pomoć, što je čini najvećim donatorom u zemlji.
Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju
Beogradska otvorena šklola ostvaruje saradnju sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ) kroz projekat „Ciljevi održivog razvoja na lokalnom nivou u Srbiji“. Opšti cilj ovog projekta je da podrži sprovođenje i praćenje ostvarivanja ciljeva održivog razvoja (UN SDG 2030) na lokalnom nivou u Srbiji. Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju podržava projekte koji se bave pitanjima iz oblasti ruralnog razvoja, održive infrastrukture, upravljanja i demokratije, ekonomskog razvoja i zapošljavanja, kao i projekte iz oblasti životne sredine i klimatskih promena. GIZ podržava Srbiju u procesu evropskih integracija, poboljšanju njenog ekonomskog stanja i učvršćivanju demokratskih struktura.
Evropska fondacija za klimu posvećena je razvoju niskougljenične ekonomije u Evropi, koja bi trebalo da preuzme vodeću ulogu u borbi protiv klimatskih promena na globalnom nivou. Misija Evropske fondacije za klimu je podrška razvoju niskougljeničnog društva, održavanju rasta globalne temperature ispod dva stepena celzijusa u odnosu na predindusrijski nivo, kao i pronalaženje ravnoteže između klimatskih promena, energetske sigurnosti i ekonomskog rasta. Saradnja BOŠa i Evropske fondacije za klimu počela je 2015. godine kroz projekat „Politika klimatskih promena na putu ka EU“. Kroz projekat je pravljen doprinos razvoju nacionalne politike u oblasti klimatskih promena, kao i razvoju nacionalne klimatske i energetske strategije u skladu sa političkim okvirom EU do 2030. godine, sa posebnim fokusom na unapređenje otpornosti lokalnih zajednica na klimatske promene i podržavanje održivog i ekološkog razvoja. Saradnja je nastavljena kroz projekat „Planiranje - Ekonomski, socijalno i ekološki prihvatljiva i pravedna energetska tranzicija u Srbiji“ , kroz koji je BOŠ nastojao da u Srbiji otvori temu pravedne energetske tranzicije ka energetskom sektoru baziranom na obnovljivim izvorima energije.
NEKADAŠNJI DONATORI
Svetska organizacija za prirodu
Misija Svetske organizacije za prirodu je da zaustavi degradaciju životne sredine na našoj planeti i izgradi budućnost u kojoj će ljudi živeti u harmoniji sa prirodom. Beogradska otvorena škola i Svetski fond za prirodu sarađivali su u oblasti zaštite životne sredine o čemu svedoči projekat „Klimatske promene i zaštićena područja“. Projekat je osmišljen sa ciljem da poveća otpornost zaštićenih područja u Srbiji na klimatske promene. Svetski fond za prirodu i Beogradska otvorena škola deo su Koalicije 27 u okviru koje, zajedno sa ostalim članovima, prate i doprinose procesu usklađivanja i primene politika i propisa Republike Srbije sa pravnim tekovinama Evropske unije u oblasti životne sredine i klimatskih promena (poglavlje 27).
Opšti cilj Velike Britanije je primena političkih, ekonomskih i društvenih reformi, da bismo ohrabrili pozitivnu ulogu Srbije u regionu i podstakli promovisanje mira, bezbednosti, pomirenja i prosperiteta u regionu Zapadnog Balkana. Beogradska otvorena škola je uz podršku Britanske ambasade u Beogradu sprovela projekat pod nazivom "Kvalitet vazduha, javno zdravlje i COVID-19: Istraživanje korelacije između zagađenja vazduha i širenja COVID-19 u Srbiji", sa ciljem da se odgovori na pitanje na koji način su ova dva izazova povezana, kao i da se ukaže na problem zagađenja vazduha i koji su sve negativni uticaji zagađenja, pre svega na zdravlje stanovništva Srbije.
Program Ujedinjenih nacija za razvoj
Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pruža razvojnu pomoć Srbiji sa osnovnim ciljem da unapredi živote ljudi u Srbiji, prvenstveno najsiromašnijih i najugroženijih, i obezbedi budućnost u kojoj će svako uživati jednakost, dostojanstvo i mogućnosti. Program sprovodi niz aktivnosti koje spajaju ekspertizu koju daje UNDP i komparativnu prednost u oblastima 1) održivog razvoja i društvenog uključivanja marginalizovanih grupa; 2) dobre uprave; 3) osnaživanja žena; 4) energetike, zaštite životne sredine i borbe protiv klimatskih promena. Ciljevi UNDP u Srbiji su deo šire agende – 17 globalnih Ciljeva održivog razvoja koji su usvojeni 2015. sa misijom da do 2030. dođe do iskorenjavanja gladi, postizanja pune ravnopravnosti polova, poboljšanja zdravstvenih službi i školovanja svakog deteta. Beogradska otvorena škola uz podršku UNDP-a realizovala je projekat „Vidljivi podaci za nevidljiv vazduh“ koji je imao za cilj da kroz primenu principa otvorenih podataka, doprinese boljem kvalitetu i dosptupnosti podataka o kvalitetu vazduha u Srbiji.
Ministarstvo zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije
Beogradska otvorena škola jedna je od organizacija primalaca sredstava dodeljenih u okviru Javnog konkursa Ministarstva zaštite životne sredine, za dodelu sredstava za podršku projektima civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine u 2018. godini.
BOŠ je ovim sredstvima realizovao projekat „Mladi i zeleni: Podizanje svesti mladih o zaštiti životne sredine kroz inovativne medijske strategije“, koji je za cilj imao povećanje svesti mladih o značaju tema zaštite životne sredine kroz korišćenje onlajn medija i interneta kao kanala komunikacije, i stvaranje preduslove za njihovo aktivno uključivanje u zaštitu životne sredine.
Civil society acts for environmentally sound socio-economic development
Projekat „CO-SEED: Civil society acts for environmentally sound socio-economic development“ je trogodišnji projekat, započet u 2016. godini, koji ima za cilj da se u zemljama u kojima se projekat izvodi doprinese upravljanju prirodnim resursa na održiv način zahvaljujući boljem zakonodavnom okviru, transparentom procesu donošenja odluka u koji je uključena aktivna grupa organizacija civilnog društva i povećanju medijske pažnje za ovu temu, što će dovesti do koristi za društvo u celini. Članice projektnog konzorcijuma su WWF Turkey iz Turske, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Udruga Dinarica iz Bosne i Hercegovine, Green Home iz Crne Gore i INCA iz Albanije, dok savetodavnu podršku daje WWF Adria iz Hrvatske. Projekat finansijski podržava Evropska unija. U okviru ovog projekta raspisan je konkurs za davanje sredstava organizacijama civilnog društva, za predloge projekta posvećene jačanju kapaciteta, znanja i tehničkih kompetencija organizacija civilnog društva za davanje doprinosa kroz javne konsultacije o postupcima procene uticaja na životnu sredinu i strateške procene uticaja. U okviru ovog konkursa, Beogradska otvorena škola dobila je sredstva za sprovođenje projekta „Snaga zajednice“, u saradnji sa Forumom za lokalnu i regionalnu saradnju FLORES iz Sjenice, Ekološkim udruženjem „Rzav - Bog čuva Rzav“ iz Arilja i Planinarskim udruženjem „Kolovrat“ iz Prijepolja.
Europe Beyond Coal je inicijativa organizacija civilnog društva iz Evropske unije, zemalja Zapadnog Balkana i Turske u cilju dostizanja ciljeva Pariskog sporazuma, transformacije energetskog sektora of Europe u nisko-ugljenični sistem i napuštanja uglja kao energenta. Inicijativa ima za cilj otklanjanje negativnih efekata uglja na javno zdravlje, društveno, ekonomiju i životnu sredinu. U 2020. godini Europe Beyond Coal podržava organizacije koje su partneri u kampanji. Beogradska otvorena škola dobila je podršku za organizaciju studijske posete Grčkoj za odabrane učesnike iz Kolubarskog okruga. Cilj posete u skladu je sa ciljevima kampanje Europe Beyond Coal i odnosi se na promovisanje pravedne energetske tranzicije i transformacije regiona čija se ekonomija bazira na eskploataciji uglja.