bos@bos.rs +381 11 30 65 577
  • O BOŠ-u
  • O nama
    • Ciljevi
    • Partneri
    • Galerija
  • PROJEKTI
    • Aktuelni projekti
    • Realizovani projekti
  • POSTIGNUĆA
    • Rezultati
    • Realizovane aktivnosti
  • Kontakt
Logo
Civilno
društvo
  • Razvoj civilnog društva
    Razvoj civilnog društva
    • Mentorska podrška
    • Ekspertska podrška
    • Obuke
    • Finansijska podrška

Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji

Beogradska otvorena škola (BOŠ) uz podršku Švedske sprovodi projekat „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“ koji ima za cilj da podrži aktivnije učešće organizacija civilnog društva i medija u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji (EU). Projekat se izvodi u periodu od oktobra 2016. do oktobra 2019. godine.

U okviru projekta BOŠ sprovodi Program podrške civilnom društvu i medijima u oblasti evropskih integracija čija je svrha da doprinese evropskim integracijama i demokratskom razvoju u Srbiji jačanjem uloge civilnog društva i medija.

Civilno društvo i mediji su prepoznati kao pokretači promena i ključni akteri demokratskog razvoja. Organizacije civilnog društva i mediji predstavljaju aktere koji su u stanju da proces evropskih integracija približe građanima, objasne značaj društvenih promena i doprinesu uključivanju građana u procese donošenja odluka. Stabilnost demokratskih institucija, vladavina prava i poštovanje ljudskih i manjinskih prava su nezamislivi bez aktivnog učešća civilnog društva u kreiranju javnih politika i slobodnih medija koji informišu građane i podstiču kritičko mišljenje. Civilno društvo i mediji su prepoznati kao pokretači promena, ključni akteri demokratskog razvoja i direktni korisnici ovog Programa.

Ovim projektom BOŠ nastoji da proces pregovora Srbije sa EU učini vlasništvom svih građana i da ga poveže sa procesom kreiranja javnih politika. Na ovaj način će se uspostaviti okvir za društvene promene koje će omogućiti da građani prepoznaju korist od članstva Srbije u EU. Kroz ovaj projekat biće obezbeđena podrška za razvoj organizacija civilnog društva i medija u zastupanju interesa lokalnih zajednica u procesu pristupanja EU.

Opšti cilj Programa je doprinos evropskim integracijama i demokratskom razvoju u Srbiji jačanjem uloge civilnog društva i medija.

Specifični ciljevi Programa podrške su:

● ojača ulogu civilnog društva kao zastupnika interesa lokalnih zajednica u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji (EU);

● podstakne demokratski uticaj civilnog društva na javne vlasti, poboljša prakse i unapredi kvalitet učešća javnosti u procesu donošenja odluka;

● unapredi kvalitet javne debate i informisanosti građana o procesu evropskih integracija.

Program podrške civilnom društvu i medijima u oblasti evropskih integracija čine sledeće celine:

Programska aktivnost 1: Podrška projektima i partnerskim organizacijama civilnog društva i medijima;

Programska aktivnost 2: Jačanje kapaciteta i program umrežavanja.

Kroz ovaj Program obezbeđuje se podrška za veće učešće organizacija civilnog društva i medija u kreiranju javnih politika u procesu pristupanja EU i dugoročno partnerstvo programskih partnera. Programski partneri će biti one organizacije civilnog društva i mediji čiji projekti budu prihvaćeni i podržani u okviru ovog Programa. 

Podrška projektima i partnerskim organizacijama civilnog društva i medijima podrazumeva dodelu finansijskih sredstava za realizaciju aktivnosti koje doprinose ostvarenju ciljeva Programa i dostizanju očekivanih rezultata i realizuje se kroz: 

● Institucionalnu podršku koja je namenjena za održivost organizacija civilnog društva koje aktivno učestvuju ili poseduju potencijal da učestvuju u kreiranju javnih politika u procesu pristupanja EU i medijima koji unapređuju kvalitet informisanja i podstiču javnu debatu o procesu evropskih integracija;

● Projektnu podršku koja je namenjena organizacijama civilnog društva koje se bave javnim zagovaranjem za veće učešće lokalnih zajednica u procesu evropskih integracija i medijima za jačanje medijskih sloboda, nezavisnosti medija i unapređenje kvaliteta izveštavanja o pitanjima demokratskog razvoja i procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji.

Jačanje kapaciteta i program umrežavanja obuhvata sledeće celine:

  • ekspertsku podršku za sprovođenje projekata;
  • program za izgradnju kapaciteta organizacija civilnog društva i medija;
  • studijske posete institucijama EU u Briselu;
  • program razmene iskustava;
  • radionicu za umrežavanje.

Projekat će uključiti 45 organizacija civilnog društva i medija sa teritorije čitave Srbije u mrežu partnera koji će tokom tri godine (2017-2019) raditi na povećanju uloge civilnog društva u zastupanju interesa lokalnih zajednica u procesu evropskih integracija, obezbeđivanju demokratskog uticaja civilnog društva na javne vlasti i unapređenju kvaliteta učešća javnosti u procesu donošenja odluka i pregovorima sa EU.

U prvom ciklusu trogodišnjeg projekta podržano je sprovođenje 15 projekata organizacija civilnog društva i medija koji su trajali od aprila do septembra 2017. godine. Partnerske organizacije su sprovodile projekte i težile ka unapređenju javne debate i informisanosti građana o procesu evropskih integracija. Prvi ciklus projekta je direktno doprineo jačanju kapaciteta 225 predstavnica i predstavnika organizacija civilnog društva i medija kroz četiri treninga, dve studijske posete institucijama EU u Briselu i godišnjoj radionici za umrežavanje. Takođe, organizacije koje su učestvovale u programu su imale mogućnost da se prijave za program razmene iskustava i ekspertske podrške u čemu je učestvovalo 8 organizacija koje su išle u posetu organizacijama civilnog društva u regionu. Celokupna Podrška u okviru CS4EU projekta je pomogla održivom radu organizacija civilnog društva i medija kao i lakšem sprovođenju aktivnosti u oblastima evropskih integracija, javnog zagovaranja i poboljšanja učešća u procesu donošenja odluka.

Organizacije i mediji uključeni u projekat dobijaju podršku za realizaciju sopstvenih aktivnosti čijim izvođenjem doprinose procesu evropske integracije, kao i podršku za jačanje unutrašnjih kapaciteta organizacije za uspešnije dostizanje ciljeva koje su postavili.

Navedenim aktivnostima civilno društvo obezbeđuje da glas lokalnih zajednica bude prepoznat u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji. Na ovaj način informisani građani od posmatrača postaju aktivni učesnici u sveobuhvatnoj demokratskoj reformi zajednice čiji su deo. Ovim projektom se unapređuje saradnja javnih institucija, civilnog društva i medija i podstiču partnerstva u rešavanju problema lokalnih zajednica. Saradnja civilnog društva i javne uprave se ovim projektom gradi na temeljima znanja, argumentovane debate i poštovanja principa dobrog upravljanja.

U datom momentu, projekat se nalazi u drugoj godini implementacije, gde je okupio 17 novih projekata organizacija civilnog društva i medija o kojima više možete saznati u ostalim sekcijama Internet platforme Transformator. Projekat se izvodi u periodu od oktobra 2016. do oktobra 2019. godine.

Poslednje vesti

Imate pitanje za nas? bos@bos.rs Masarikova 5/16 Beograd, Srbija 381 11 30 65 577
logo

Civilno društvo

BOŠ osnažuje ljudske resurse, unapređuje rad javnih institucija i organizacija građanskog društva, razvija i zagovara javne praktične politike u cilju izgradnje boljeg društva zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama.

© 2016 Beogradska otvorena škola